ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ПРОКОПИЈЕ, ЗАШТИТНИК ДЕЦЕ И МЛАДЕНАЦА: Ево шта НИКАКО не смете радити на овај дан!
Добро обратите пажњу...
Свети великомученик Прокопије је хришћански светитељ из 4. века. Рођен је у Јерусалиму. Име по рођењу било му је Неаније, а био је војвода у служби цара Диоклецијана.
ЦИФРА ОД КОЈЕ ЋЕ ВАМ СЕ ЗАВРТЕТИ У ГЛАВИ! Ким Кардашијан зарадила ОГРОМНУ своту новца за само 45 секунди
Некада буцмастих образа, а данас једна од наших НАЈЗГОДНИЈИХ глумица - препознајете ли је? (ФОТО)
УМЕСТО У ЊУЈОРКУ, ПОРОДИЋЕ СЕ У ШПАНИЈИ: Софија Милошевић се укључила уживо, па открила све о трудноћи!
Према легенди, у време прогона хришћана, Диоклецијан је одредио Неанија да с једним одредом војске иде у Александрију и тамо затре хришћане. На том путу десио се јак земљотрес након кога му се обратио Бог речима: "Неаније, камо идеш, и на кога устајеш?". На његово питање: "Ко си ти, Господе? Не могу да те познам", показао се у ваздуху пресветао крст, као од кристала, и зачуо се глас: "Ја сам Исус распети Син Божји, овим знамењем које си видео побеђуј непријатеље своје, и мир мој биће с тобом".
Тај доживљај потпуно је обрнуо и променио живот војводе Неанија. Као победник је ушао у Јерусалим и објавио мајци да је хришћанин. Изведен пред судију, он скиде са себе појас војводски и мач, и баци пред судију, показавши тиме, да је он само војник Христа Цара.
После великих мучења бачен је у тамницу, где му се опет јавио Господ Исус Христос, који га је крстио и дао му име Прокопије. Једног дана дошло му је на тамнички прозор 12 жена и рекле су му: "И ми смо слушкиње Христове." Оптужене за ово, оне су бачене у исту тамницу, где их је свети Прокопије учио вери Христовој, а нарочито томе како ће примити мученички венац. Зато се у чину венчања помиње свети Прокопије, поред боговенчаног цара Константина и Јелене.
Његов дан се светкује као један од 18 запрешних дана у години када се одлажу сви тежи и важнији послови.
У појединим деловима Србије данашњи дан се посебно празнује због здравља деце, док се у неким брани купање, избегавају се свађе, псовање и копање, па чак и сахрањивање.
Прокопије је крсно име појединих родова, а у неким насељима је заветни дан. Каменоресци и рудари празновали су овај дан као славу својих заната.
У неким српским крајевима сматра се да је овај дан погодан за свадбе, јер Свети Прокопије походи и благосиља младенце.