Данас су ДУХОВСКЕ ЗАДУШНИЦЕ - Сем молитве и изласка на гробље, ОБИЧАЈ је да свака домаћица уради ово
Дан посвећен мртвима!
Иако нису највеће задушнице, већина православаца у суботу ће посетити гробља својих најмилијих.
Овај дан је, као и све задушнице, посвећен преминулим прецима, а на тај дан, према традиционалном обичају, обилазе се гробови, пале свеће и служи помен. Верници на задушнице упућују молитве Богу за милост према упокојенима и опрост грехова које су починили током живота. У Цркви се на задушнице помињу и речи Светог Јована Златоустог, једног од највећих богослова из четвртог века:
Озбиљне ФИЗИЧКЕ И ПСИХИЧКЕ ПОСЛЕДИЦЕ!? Вики Митровић мора да донесе одлуку о АБОРТУСУ, а ево како то УТИЧЕ на ЗДРАВЉЕ жене
Пун МЕСЕЦ у СТРЕЛЦУ доноси ХАОС у ЖИВОТУ ова ЧЕТИРИ ЗНАКА, нека се добро припреме
"Помозите покојнима и помињите их. Не оклевајте, дакле, да помогнете онима који су отишли и принесите ваше молитве за њих."
Сем богослужења и молитве, постоје и обичаји који треба да се испоштују на задушнице. У многим местима на дан задушница се износи храна на гробље. Та храна се дели са људима који посећују гробље уз помињање за спас душе покојника.
За ту прилику домаћица куће треба посебно да умеси погачу без квасца. Та погача за задушнице прави се тако што се на даску за мешење изручи 1 килограм просејаног брашна, посоли се и раствори водом у коју је додато мало соде бикарбоне.
Затим се погача меси, а што се дуже меси, биће укуснија. Пошто погача треба да буде што тврђа, домаћице треба да поведу рачуна о томе да не користе много воде. Када је тесто умешено, развуче се оклагијом да буде око 2 прста дебело, а затим се стави на ринглу да запече мало. Потом се ставља у плех и пече у пећници или шпорету.
На гробљу се погача дели обавезно, а уз њу нека друга храна и слаткиши.