КО ЋЕ НАСЛЕДИТИ КРАЉИЧИН СКУПОЦЕНИ НАКИТ? Колекција вреди милијарде, али хијерархија мора да се поштује
Један део накита краљице Елизабете наследиће Камила Паркер, нова краљица, док се верује да ће принцеза Шарлот добити накит који краљици био омиљен,
Кејт Мидлтон често је виђена како носи накит краљевске породице, а најчешће се ради о накиту покојне принцезе Дајане и покојне краљице Елизабете ИИ.
Кејт је на сахрани минђуше комбиновала уз црну одјевну комбинацију у знак туге за краљицом, а на бдјењу је носила и минђуше принцезе Дајане.
ПОЗНАТИ ГЛУМАЦ ПОБЕДИО РАК И КОРОНУ, ДВЕ ГОДИНЕ БИО БОЛЕСТАН: Имао сам тежи облик, поново сам на ногама!
Направите ЈЕСЕЊИ НАПИТАК: ЦИМЕТ је обавезан, а решава вас бактерија, гљивица и ЧИСТИ ОД ТОКСИНА (РЕЦЕПТ)
Краљица је имала богату колекцију скупог накита, која се састоји од бројних драгуља, дијаманата и бисера, а многе занима ко ће наследити њену збирку драгоцености.
Прва у реду за власништво над скупоценим накитом је нова краљица Камила Паркер.
"У свему томе постоји хијерархија", рекла је Кети Никол, стручњакиња за краљевску породицу у интервјуу за ЕТ.
"Краљица пратиља добија први избор краљичиног накита. А након тога је принцеза од Велса, наравно, Кејт Мидлтон. Војвоткиња од Сасекса, сигурна сам, доћи ће по неки накит у неком тренутку, али она је много даље у поретку."
Треба имати на уму да крунски драгуљи, заједно са стварима попут Царске државне круне, као и одређених краљевских резиденција, припадају нацији, а не самим појединцима. Краљичина приватна збирка је друга ствар.
"Кључна разлика између крунских драгуља и краљичине приватне збирке је та што о приватној збирци знамо пуно мање", објаснила је Никол.
"Ово су дарови који се дају краљици током њене владавине, али крунски драгуљи припадају монарху. Они се предају од монарха до монарха у поверењу за нацију. Дакле, технички, они припадају монарху, али монарху није допуштено да побегне с крунским драгуљима. Они остају чувани у Лондонском торњу на сигурном за нацију, а када један монарх умре, крунски драгуљи одмах се прослеђују њиховом наследнику."
Такође је тешко одредити новчану вредност краљичине приватне збирке, из очитих разлога.
"Док крунским драгуљима можемо проценити милијарде, проценити вредност краљичине приватне збирке много је теже, једноставно зато што не познајемо сваки комад у њеној колекцији", рекла је Никол.
"И, такође, како можете ставити цену на нешто што јој је можда дао светски вођа или краљ или краљица или цар или царица пре 40, 50 година? Ови комади имају толики значај, историјски значај, да им је врло тешко одредити цену."
"Сигурна сам да постоје драгуљари који би могли сакупити краљичину личну колекцију на темељу онога што смо видели, а то су тијаре пуне бисера и дијаманата", наставила је Кети:
"али с обзиром на то да су их краљице предале пред нашом покојном краљицом, немогуће их је процијенити. Једноставно су непроцењиви."
Можда је један од најпожељнијих комада накита у приватној колекцији покојне краљице веренички прстен с округлим дијамантом од три карата којим је принц Филип поставио питање 8. јуна 1947. Прича каже да је Филип користио дијаманте с тијаре која је припадала његовој мајци, принцези Алис од Бетенберга. С прстеном је био један проблем, био је превелик за краљичин прст. Но, променили су му величину управо на време за објаву веридбе пара у палати.
Кети каже да би тај прстен можда могао припасти принцези Шарлот.
''Ко год да га добије, имаће врло посебан комад накита, а то би можда могла бити и принцеза Шарлот.''