Манекенка (22) ПРЕМИНУЛА - Узрок је болест коју шири смртоносна бактерија, развија се неприметно
У многим случајевима лекови готово да и не делују!
Девојка је сахрањена на гробљу у Рио де Жанеиру у понедељак, а преминула је у недељу.
Вест о смрти саопштили су из њене агенције.
- Са великим жаљењем вас обавештавамо да је наша колегиница Исис Феиртас преминула. У име целог тима и особља желимо да изјавимо саучешће њеној породици. Ово је ненадокнадив губитак.
Први ПОЗИВ након СЕДАМ МЕСЕЦИ ЋУТАЊА - Принц Хари позвао оца краља Чарлса, ево како је протекао разговор
СРПКИЊА ЗАВЕЛА КАЗАХСТАНЦА И КУПА СЕ У МИЛИОНИМА! Сви причају о њеном животу и силиконима
Феиртас је каријеру започела као модел, а касније је радила и као глумица и у позоришту. Публици је позната и по бројним рекламним кампањама. Колеге су је окарактерисале као "привржену и талентовану".
Корона поништила напоре у бобри против туберкулозе!
Светска здравствена организација пре две године је објавила да је пандемија короне у великој мери поништила напоре у борби против туберкулозе и проценила да случајеви алармантно расту широм света.
Такав тренд био је уочљив и у претходних десет година. Чак 1,4 милиона људи преминуло је 2019. од туберкулозе, док је наредне године било сто хиљада умрлих више. Тиме је туберкулоза на самом врху по узроку смртни када су у питању инфективне болести.
Болест сиромашних
Туберкулоза се шири најпре у сиромашнијим земљама и у ратним подручјима, тамо где су лошији хигијенски услови и где људи живе у скученим просторима. У таквим условима ризик је већи, јер се бактерија туберкулозе преноси путем ваздуха, преко капљица које заражени избацује кашљем. Потребан је, међутим, интензиван контакт са зараженим, пошто туберкулоза није толико заразна.
Симптоми су кашаљ и температура, ноћно знојење и губитак тежине. Туберкулоза погађа најпре плућа и лимфне чворове, где се стварају упални процеси. Код особа које имају јачи имунитет, болест углавном не развије, јер је организам у стању да се избори са инфекцијом. У опасности су пре свега они са ослабљеним имуним системом.
Туберкулоза се развија неприметно
У скоро 80 одсто случајева туберкулоза доводи до смрти. Болест се лечи антибиотицима, који на жалост у већини случајева нису ефикасни јер је бактерија до сада развила отпорност на лекове.
Болест се најчешће јавља у југоисточној Азији где се бележи 45 одсто свих заражених. На Африку отпада 25 одсто случајева. Само три процента случајева је у Европи и то најчешће у источном делу континента, тачније у Украјини, где је и пре рата бележено око 35.000 случајева туберкулозе годишње. Светска здравствена организација известила је да је око 10.000 тих случајева било заражено веома отпорним обликом бактерије, код којих лекови готово и да не делују.