Само НАЈБОЉИ ЉУДИ поседују ову ОСОБИНУ - Доста је потцењена, а одлика је здраве психе и правилх лидера, они могу све
„Паметна глава и љубазно срце су увек експлозивна мешавина. А ако им додате компетентан говор или писање, добићете нешто посебно”, рекао је једном Нелсон Мандела.
У свету замршених односа и изокренутих вредности, многе позитивне људске особине личности су скрајнуте на маргину. А међу њима су љубазност, доброта, саосећање. Људи сматрају љубазност квалитетом који људе чини добрим пријатељима, пажљивим и нежним итд. И нажалост, мали број људи ту особину повезује са нивоом интелигенције. А све су то погрешне представе!
Многи људи погрешно сматрају да је љубазност знак слабости и глупости. Они не верују да је могуће бити и добар и паметан у исто време и зато се у великој мери варају. У друштву постоји неколико погрешних схватања о љубазности. Неки од њих тврде да је љубазну особу лако искористити, да не може да узврати манипулаторима, да се плаши да каже „не“, да се слаже са свима око себе и да није у стању да критикује. Али све је то далеко од истине.
Љубазни људи заправо имају висок ниво емпатије и одлично виде када је неко лош. Они брзо идентификују нарцисе или манипулаторе и покушавају да се држе даље од токсичног друштва. Осим тога, они имају своје мишљење засновано на правим информацијама и не плаше да га поделе са другима, чинећи то веома паметно.
Љубазност је облик интелигенције
Помислите на најљубазније и најнесебичније људе које познајете. Сигурни смо да их све одликују отворени ум и спремност да стално уче нешто ново, а то их чини више него само флексибилним. Интелигенција и љубазност иду руку под руку. Што је човек љубазнији, то је паметнији. Постоји древни стереотип да су високо интелигентне особе себичне, неспособне да успоставе емоционалне везе са другим људима. Међутим, истраживања су показала да то уопште није правило. Заправо, чини се да постоји директна корелација између интелигенције и саосећања.
„Паметна глава и љубазно срце су увек експлозивна мешавина. А ако им додате компетентан говор или писање, добићете нешто посебно”, рекао је једном Нелсон Мандела.
Веза између интелигенције и љубазности/саосећања
Да би проучио овај однос, тим научника са Медицинског факултета Универзитета у Бостону користио је податке добијене из анкете 590 студената четврте године. У својој студији користили су Jeffersonovu скалу емпатије (ЈСПЕ) и резултате објективног структурираног клиничког прегледа (ОСЦЕ). Показало се да заиста постоји директна веза између процена ЈСПЕ и ОЕБС-а. А то је само пример, односно доказ да емпатија и интелигенција нису супротне ствари, већ су блиско повезане.
Љубазност је основа за здрав мозак
Према неуронаучнику Ричарду Дејвидсону, „љубазност је основа за здрав мозак“. Тако професор психологије и психијатрије на Универзитету Висконсин у Медисону тврди: „бити љубазан значи да не мислите само на себе, већ и на друге људе“. Интелигенција подразумева потребу за сталним стицањем знања и учењем нових вештина, али ако не можете да их примените у свакодневном животу, онда то постаје проблем. Осим тога, бити непристојан је много лакше јер не захтева никакав напор. А бити заиста добар, посебно када људи то не цене, прилично је тешко.
„Можете бити веома паметни у школи и на послу, можете бити добри у дебатовању, али то није интелигенција. Интелигенција је нераскидиво повезана са љубављу и саосећањем, и без учешћа других људи не може се развити“, Џиду Кришнамурти.
Грубост и ароганција су знак глупости
Једна канадска студија (као и многе друге) открила је да расисти и људи са предрасудама имају нижи коефицијент интелигенције од људи отвореног ума. Разлог је вероватно тај што су расизам и предрасуде узроковане неспособношћу особе да се прилагоди променама. То се може сматрати знаком ниског коефицијента интелигенције. Израз да је „интелигенција способност прилагођавања променама“ савршено одговара опису ове ситуације. Упркос томе, разумљиво је када се особа плаши промена. Нико никога не би кривио за здрав степен „страха од непознатог“. Проблем настаје када људи одлучно одбијају да прихвате неопходне промене. То је разлика између паметних и глупих људи.
Емоционална интелигенција (EQ)
Дакле, љубазност је облик интелигенције. Али овде је важно разумети потребу за одржавањем равнотеже. Резултати истраживања су показали да особе са веома високом интелигенцијом понекад имају и неке негативне особине. На пример, склони су испољавању ароганције и нарцизма. С обзиром на наведено, да би била љубазна и паметна у исто време, особа мора имати довољан ниво емоционалне интелигенције и емпатије, која је одговорна за EQ.
Занимљиво је да је емоционална интелигенција рангирана као једна од шест најбољих вештина које можете да додате у свој ЦВ потенцијалном послодавцу. Модерни свет који се брзо развија прерастао је важност људских вештина као што су „способност рада под притиском“ и „одличан тимски играч“. Према извештају о будућности послова Светског економског форума, послодавци ће ускоро тражити потпуно другачији скуп квалитета код радника. Тако се у детаљном истраживању 350 менаџера из 9 области у 15 најразвијенијих земаља света могло сазнати да се емоционална интелигенција сматра једним од најнеопходнијих квалитета кадрова сваке компаније, пише tips.fits-health.com, а преноси Сенса.