Почело је: ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА је заменила професоре на ОВИМ УНИВЕРЗИТЕТИМА
Интернет је већ дуго саставни део образовног процеса свуда у свету, али да ли смо спремни да вештачкој интелигенцији потпуно препустимо улогу наставника на свим нивоима, од вртића до универзитета?
Како ствари стоје, више уопште није важно да ли смо спремни или не. Јер то је већ почело, и нема намеру да се заустави.
Званично је објављено да хуманоидни АИ-генерисани професори већ држе комплетне курсеве од девет предавања, како смо их некада звали, на четири универзитета у свету. Ти АИ универзитетски наставници не само да предају и тестирају своје студенте, већ они сами креирају садржај курса.
АИ професори сами креирају курсеве
Дакле, све фазе образовног процеса, од предавања, испитивања, консултација до оцењивања обавља АИ, без иједног минута присуства живог професора. Ово из корена мења оно што зовемо образовањем, или како аутори пројекта кажу „помера парадигму саме суштине предавања и учења”.
Ову технологију креирао је Отерманс институт са седиштам у Лондону и назвао је ОИАИ технологијом. Она, кажу на том Институту, превазилази ограничења традиционалног једностраног система, у коме професор предаје и пита, а студент буба и одговара. ОИАИ омогућава двосмерну, интерактивну и динамичну комуникацију између студената и АИ наставника.
Наравно, свима је јасно да су традиционална екс катедра предавања одавно превазиђена и готово некорисна у савременом свету. Али то још увек не значи да мирна срца, без знака питања, образовање младих људи смемо у потпуности да препустимно једној Беатрис.
Цео текст прочитајте на tosamja.media