Ево како да знаш када ти је ОВУЛАЦИЈА: Тело шаље ЈАСНЕ СИГНАЛЕ, само их треба ПРЕПОЗНАТИ
Не требају ти мобилне апликације да би знала кад су ти плодни дани и овулација. Тело ће ти само рећи.
Многе жене не знају све фазе свог менструалног циклуса нити добро разумеју хормонскне промене које им се догађају у одређеним фазама у месецу. Но, за многе је једнако тако битно знати када овулирају - незвисно од тога планираш ли трудноћу или не, добро је бити упућена у периоде властитих „плодних дана“. Осим што нам у праћењу фаза циклуса могу помоћи бројне мобилне апликације осмишљене управо за ту сврху, постоје и телесни знакови који упућују на то да овулирамо.
Но, шта је заправо овулација? Овулација је онај период месеца када је плодност на врхунцу, што значи да су тада највеће шансе за трудноћу, стога препознати тачно када се овулација одвија може добро доћи - можеш планирати зачеће или се пак екстра пазити за време се*са.
Ивана Кораб показала како јој ИЗГЛЕДА СТОМАК НАКОН ПОРОЂАЈА: "Кад вам кажу да..."
Нутриционисти тврде: БРОКОЛИ СЕ ПРИПРЕМА ИСКЉУЧИВО ОВОМ МЕТОДОМ, у супротном ГУБИ СВЕ ВИТАМИНЕ
Овај трик решава ГРЧЕВЕ У НОЗИ ЗА СЕКУНДУ: Ево где треба да се УХВАТИТЕ
Овулација је дакле део менструалног циклуса у којем јајници отпуштају зрело јајашце, које кроз јајоводе путује у матерницу где потенцијално, ако дође до тога, може бити оплођено спермом. Ако јајашце не буде оплођено, оно пропада, а матерница почиње да се љушти током циклуса.
Код већине жена овулација траје од 12 до 48 сати, а одвија се око 14 дана пре почетка менструације ако је циклус дужине 28 дана. Како знамо да код већине жена циклуси знају варирати и не буду увек правилни, може се чинити тешко утврдити када су тачно плодни дани, али зато је добро знати неке од знакова којима нам наше тело поручује да је ушло у фазу овулације.
У наставку сазнај како препознати да су ти плодни дани и овулација:
Промена у вагиналном секрету. Пре овулације вагинални исцедак постаје прозирнији, слузавији и растезљив и увелике подсећа на текстуру бенланца. Та промена догађа се како би сперма што лакше дошла до јајашца и како би дошло до оплодње. Другим речима, ствара се идеално окружење за оплодњу.
Пораст базалне телесне температуре. Овулација такође утиче на благи пораст базалне телесне температуре, односно нормалне температуре тела у стању мировања. Ради се о заиста малом помаку, стога ако желиш проверити овулацију по температури најбоље је мерити температуру одмах ујутро пре устајања. Но ствар је зезнута - плодност почиње свој врхунац достизати два до три дана пре пораста температуре, стога је мерења потребно вршити барем неколико месеци како би ухватила ритам свог циклуса. Плодни дани трају 2 – 3 дана пре повећања температуре и могуће још на дан повишене температуре.
Хормоналне промене могу утицати на повећану жељу за се*сом у доба када смо најплоднији, што и није нелогично. Тело нам само од себе даје знакове да је спремно за оплодњу и то повећаним лучењем полних хормона који нас пак подстичу на се*с.
Промене у нивоу хормона могу узроковати бол и осетљивост груди у разним деловима циклуса, па тако и код овулације. Иако се најчешће јавља пре менструације, овај симптом може бити повезан и с овулацијом, поготово ако се појави усред циклуса. Груди могу бити болне на додир и видно наотекле, а посебна осетљивост може се јавити на подручју брадавица.
Код неких жена током овулације појаве се болни грчеви на једној страни доњег дела абдомена, у доба када се јајашце отпушта. Ти грчеви могу потрајати од неколико минута до неколико сати. Такође, овулацију може пратити и изражена надутост. Уз све то, још један неугодан симптом овулације је и такозвани "spotting", тј. благо крварење унутар плодних дана.