Сутра славимо СВЕТОГ ИСЦЕЛИТЕЉА: Изговорите МОЛИТВУ да би и ваша душа била ИЗЛЕЧЕНА, а уколико сретнете непознатог у ЦРКВИ не одлазите док не урадите ОВО
Сматра се већ скоро 2.000 година заштитником медицине и фармације
Православна црква и њени верници 9. августа прослављају празник Светог великомученика Пантелејмона, у нашем народу познатог и као Свети Пантелија.
За њега се везује занимљива животна прича, а овај девети август прате и веровања на која би највећу пажњу требало да обрате они који крећу на пут.
Представља НАЈДРАГОЦЕНИЈИ предмет у кући поред иконе, никада не продаје, већ се наслеђује СА КОЛЕНА НА КОЛЕНО - ево зашто ваља да се ПАЛИ КАНДИЛО у дому
СЛАВИМО СВЕТУ ПЕТКУ ТРНОВУ: Жене, од данашњег дана зависи СРЕЋА ваше ПОРОДИЦЕ, никако НЕ РАДИТЕ ово и обавезно се ПОМОЛИТЕ мученици
Свети Пантелејмон је рођен у угледној и богатој породици која је живела у Никомидији, граду у Малој Азији. Његов отац Евстрогије био је незнабожац, а мајка Евула, хришћанка. Рано је остао без мајке, па бригу о његовом васпитању преузима отац. Пантелејмон је био необично леп, добар, сјајан ученик, са посебним даром за медицинске науке, а изнад свега милостива и добра срца.
Име Пантелејмон, које значи: свемилостиви, заиста му је у потпуности одговарало. Медицину је учио код најчувенијег лекара тог доба, Ефросина, који је био и дворски лекар.
Приликом посета двору, Ефросин је са собом стално водио и најдаровитијег и најбољег ученика, Пантелејмона. Пантелејмон је свакога дана пролазио поред куће Ермолаја, старог хришћанског свештеника. У срцу младог лекара живело је сећање на веру његове мајке, па се зближио са свештеником, Ермолајем који га је утврдио у вери, а затим и крстио.
Поред лекарске вештине, коју је стекао учењем, Пантелејмону је био дат и дар исцељења молитвом. Излечио је слепог човека. Сви лекари су говорили да за његове очи нема спаса. Пантелејмон је слепца излечио именом Христовим. Једном му је очајна мајка донела дете које је ујела змија отровница. Призвао је Бога у помоћ и излечио дете, спасивши га од сигурне смрти.
Његово умеће изазвало је бес код осталих рекара и они су га тужили цару.
Оптужили су га да је хришћанин, што је у то време била најопаснија оптужба због које је морао на суђене пред царом Максимилијаном. Пантелејмон је и пред овим владаром показао своје исцелитељске моћи.
Прича о чудима које изводи све више су се шириле, и привлачиле су све већи број људи хришћанству. Цар Максимилијан је одлучио да га затвори и изложи страшном мучењу. Пантелејмону се у тамници Бог више пута приказао. Покушавали су да га више пута убију, али се мач сваки пут ломио. На крају је он сам својим џелатима дозволио да га убију. Убијен је јула 304. године, под дрветом маслине.
Кад му је умро отац, Пантелејмон је распродао имање и сиротима и убогима поделио милостињу. Живео је скромно, а све који су му се обраћали за помоћ, лечио је потпуно бесплатно.
Обичаји и веровања
Свети Пантелејмон – Пантелија се сматра заштитником медицине и фармације. Слави се 27. јула по старом, односно 9. августа по новом календару. Међу Србима је изузетно поштован, а један број породица данас слави крсну славу.
Ако планирате да започнете неки посао, прави је дан за то. Верује се да ће сваки рад Свети Пантелејмон благосиљати и учинити успешним.
А ако се спремате за пут, крерните баш на овај дан. Свети Пантелејмон је био велики путник, па је заштитник свих возача и оних којима је друм други дом.
Прича каже да овај светац управља ветровима и да тако наставља своје путовање широм света.
Ако се на данашњи дан два непозната човека сретну у цркви са славским колачем у рукама, обавезно треба да се изљубе и честитају један другом славу, јер се верује да су сигурно род.
Молитва
Изабрани страдалче Христов и лекару благодатни, ти забадава дајеш исцелење болнима, и ми песмама славимо тебе, заштитника нашег. А ти, пошто имаш слободу пред Господом, ослободи од свих опасности и болести нас који ти с љубављу кличемо:
Радуј се, великомучениче и исцелитељу Пантелејмоне!