ТРАДИЦИЈА И ОБИЧАЈИ: Ово је птави разлог звог чега ФАРБАМО и ЈЕДЕМО јаја за Ускрс
Јаја су велики део ускршње трпезе. Јаја се традиционално повезују са поновним рођењем, подмлађивањем и бесмртношћу
С обзиром на то да се Уксрс, као дан Исусовог васкрсења, увек слави у пролеће када се природа поново буди и „рађа“, јасно је зашто јаја подсећају људе на нови живот.
Али занимљиво је и то да су у време раног хришћанства јаја била забрањена током 40 дана поста, а на сам Васкрс је било дозвољено поново да се једу.
Пролећни умор или постковид синдром могу изазвати ОЗБИЉНЕ ПОСЛЕДИЦЕ на организам! Не занемарујте симптоме - ОБАВЕЗНО СЕ ОБРАТИТЕ ЛЕКАРУ
УЗ ПОМОЋ "ШТАПА И КАНАПА": Због ових оригиналних декорација пожелећете да је УСКРС сваког дана (ФОТО)
СМРШАЛА 70 КИЛОГРАМА, А НИЈЕ ВРАТИЛА НИ ГРАМА! Бојана Стаменов открива ИСХРАНУ с којом БЕЗ МУКЕ одржава килажу (ВИДЕО)
У контексту Ускрса, бојење јаја се први пут помињу у 12. а у Србији у 16. веку.
Постоје бројна народна предања о вези са овим обичајем. Једно од њих, говори о стражарима који су чували Христов гроб и ту јели печену кокошку. Један од њих се стално плашио да би Христ могао да оживи, због чега су га други стално исмевали. У једном тренутку су му рекли да ће се то догодити када печена кокошка коју су јели полети и снесе црвено јаје. Тог тренутка, то се и десило, а Христ се уздигао и полетео ка небу.
По другој причи, фарбање јаја се везује за легенду о Марији Магдалени. Она је дошла у Рим да проповеда Христово Јеванђељење и стигла је и до цара Тиберија коме је на поклон донела корпу јаја. Цар није веровао у Христово васкрсење и рекао је да би то било, као кад би бела јаја у корпи променила боју.
Марија Магдалена је на то рекла: “Христос Васкрсе”, а сва јаја у корпи постала су црвена.
Ипак, постоје и легенде које чин фарбања јаја везују за догађаје пре Христовог васкрсења. Једна стара прича каже да је испод крста на Голготи, на којем је разапет Христ, било грличино гнездо. Крв је попрскала јаја у гнезду и обојила их црвеном бојом, па од тада хришћани обележавају дан Христовог страдања фарбањем црвених јаја.
Било како било, симболика свих прича је иста – јаја се на Велики петак фарбају у спомен на невино проливену крв и васкрсење Христово.