"ТРЕБА ДА БУДЕМО СПРЕМНИ ДА ЋЕ СЕ ОВО СВЕ ВИШЕ ДЕШАВАТИ": Црне слутње Др Црнобрње забринуле јавност
Проф. др Станко Црнобрња се гостујући у емисији осврнуо на овај најтрагичнији догађај који смо доживели у нашој заједници.
Проф. др Станко Црнобрња, гостујући у емисији „Уранак“ на телевизији К1, изнео је свој осврт на овај трагични догађај и сматра да је граница зрелости код данашње деце доста померена.Незапамћена трагедија која се догодила 3. маја у ОШ „Владислав Рибникар“ на Врачару, натерала је Србију да занеми. Коста Кецмановић (13), ушетао је у ходник школе коју и сам похађа и усмртио осам ђака и припадника обезбеђење, док је наставницу историје и још шесторо ученика ранио.
УНАПРЕД ПЛАНИРАО КОЛИКО ЋЕ ЉУДИ УБИТИ? Злогласни број 88 на мајици убице Уроша Блажића крије ЈОШ једну СИМБОЛИКУ
ХТЕО ЈЕ ДА ЊЕГОВА МАЈКА ПАТИ! Речи малог К.К леде крв у жилама, психолог објаснио зашто је ово рекао
"Друштво није постало свесно те границе на којој млади људи почињу себе да сматрају као одрасле и знатно раније добијају огроман број информација, без потешкоћа и са њима располажу на потпуно слободан начин размењујући их међусобно".
Изузетно брзо и лако баратају новим технологијама, способни су и комуникативни. Некада се зрелост везивала за старосну границу пунолетства али у овом новом свету равна је годишту од 12 година и то све захваљујући количини информација којима они сада располажу, каже проф. др Станко Црнобрња и додаје:
"Зрелост се различито одражава, код различитих профила личности. Не можемо ово да посматрамо као изоловани случај, већ као екстремни случај, али нове генерације које су одрастале у дигиталним окружењима, потпуно другачије гледају на то шта је етика, морал, одговорности и шта је живот уопште".
Застрашујући моменат представљају коментари подршке дечаку на друштвеним мрежама, као да је реч о резултату у игрици а не о реалном животу.
"Ми треба да будемо спремни да ће се то све више дешавати. У једном амбијенту све присутне агресије и насиља, ово је само екстремно. Ово је екстремно насиље, једног екстремно интелигентног бића, које је било скренуто са свог пута, од стране своје вршњачке заједнице".
Професор сматра да се у овом случају склопила перфектна олуја за злочин. Немојмо да заборавимо родитеља, који увежбава свог сина да буде перфектан стрелац. Такође, сматра да се друштво променило на свим нивоима:
"Друштво се променило на свим тачкама, од образовања, науке, спорта до политике. Ми тек сада откривамо у шта нас је ова транзиција довела. Што пре морамо прихватити да живимо са потпуно новим категоријама стварности у којима морамо да укључимо ту алтернативну виртуелну стварност, која новим генерацијама представља природно окружење".
Они имају милијарду примера како се перфектно изводи насиље и увлаче се у интеракцију са таквим примерима, а ми као старије генерације, нисмо довољно свесни свега тога. У том плану, није свестан ни читав школски систем, колико је млада генерација прикачена на ту виртуелну стварност. Ту краја нема. Постоји та мрачна зона у коју се млади људи, по природи свог узраста лакше укључују него старији.
Злочин који се догодио у ОШ „Владислав Рибникар“ је једна од највећих трагедија коју је Србија доживела, а професор Црнобрња сматра, да се наше данашње друштво налази у великој заблуди у односу на младе генерације:
"Ми треба да будемо свесни да је ово једна од највећих трагедија, коју смо доживели у нашој заједници. Врло је битно да наше друштво схвати у којој заблуди се налази у односу на наше младе генерације. Оне су остављене милости и немилости једног страшног тешког времена и школског система, који је деценијама у једном процесу ревизије и реконструкције. Овде мора да се направи један образовни систем, који се неће мењати наредних десет година, управо у тим основним етичким, моралним правилима у погледу знања која се доводе деци и начина на које се од њих тражи повратна нека перформанса".
Професор додаје да је самим тим што се школа „Владислав Рибникар“, сматра једном од најбољих то ствара већ додатни притисак на децу.
"Та конкурентност у школи се на погрешан начин негује код родитеља. Када је неко квалитетан, то дете ће бити награђено на адекватан начин. Систем у коме ви притискате децу да на силу постигну неки резултат, за који они нису можда ни из далека способни и пустите другу децу да их стављају на стуб срама свакодневно и да их на све то наставници и родитељи, додатно гурају у неке активности, да би били најбољи, ви имате једну психички изузетно натегнуту генерацију".
Имате неке темеље системе које су постављене још у доба Вука Стефановића Караџића и нове виртуелне категорије, које старије генерације не разумеју и како иде комуникација унутар тог света. Црнобрња додаје:
"Та комуникација у себи има пре свега једну директност и окрутност, и то је одлика комуникација најмлађих на Тик Току, сваки други дан се неко дете убија, због тога што је на овој платформи доживело одређену психолошку трауму од стране вршњака".
Председник Србије Александар Вучић, донео је предлог од 10 мера о измени кривичног закона. Професор сматра, да су одлуке добре, али га брине да ће бити оспоравања у нашој јавности.
"Наш менталитет је такав да ће се у медијима довести у питање неки од предлога. Уколико се не освестимо и не почнемо да радимо са стварним стручњацима, на стварним проблемима ми смо у проблему и остаћемо у проблему".
Из тих 10 тачака, ако почну да се примењују, увек ће постојати неки људи који ће сматрати да имају привилегије да се не понашају према тим новим правилима.
"Оно што правила вредности перманентно вуче назад су те неке специјалне привилегије, којих се неко дограби, са правом или без права. Онда, када почну да их злоупотребљавају на свим плановима, долази до овако трагичних ситуација",закључио је проф. др Станко Црнобрња у емисији „Уранак“ на телевизији К1, како преноси Žena.rs