Ако пушите или седите поред пушача, ВРЕМЕ ЈЕ ЗА ПРОМЕНЕ! Објављено шта ће вам се десити у наредних ДЕСЕТ ГОДИНА!
Сви ће се сложити да конзумирање цигарета представља једну веома ружну навику које би свако требало да се ослободи, нарочито кад се зна колико је ова активност штетна по здравље пушача, али и за његову околину.
Просто, дим настао сагоревањем дувана за собом не оставља само врло непријатан мирис, већ је опасан и за све оне који га, хтели или не хтели, удишу.
Међутим, бројна научна истраживања су показала да је одраслим особама које већ годинама пуше заиста тешко да оставе цигарете – најпре због зависности од никотина, изузетно адиктивног алкалоида који се у њима налази. Зато се последњих година у свету све више истражују иновативне методе уноса никотина, које би требало да представљају мање штетне алтернативе конвенционалним цигаретама, односно да буду пут ка смањивању ризика од јављања респираторних и других болести код активних, али и пасивних пушача.
Између осталог, управо се о овоме говорило на панелу "Футуре оф Ницотине" (Будућност никотина) одржаном у оквиру Глобал Tobacco & Ницотине Форум - ГТНФ 2020 Виртуал, који је ове године за тему имао "Одрживе промене кроз иновације и регулације".
Нил Беновиц, професор Калифорнијског универзитета у Сан Франциску осврнуо се у току дискусије да пушачи настављају са употребом никотинских производа из разних разлога. Како каже, некима они поправљају расположење, другима смањују напетост, трећима појачавају усредсређеност на оно што раде, али ту су и они који се плаше да ће прекидањем да изгубе контролу над својим апетитом и угоје се. Ипак, главни разлог је свакако уклањање симптома који се јављају због мањка никотина у организму, такозване "никотинске кризе".
- Међутим, никотин сам по себи је знатно мање опасан од чина пушења цигарета, али то не значи да ризика нема и да није штетан за здравље, посебно за кардиоваскуларни систем, у трудноћи или код изложености деце и младих. Ипак, као кардиолог, увек ћу подржати свог пацијента који бира да пређе на мање штетне, алтернативне производе који у себи садрже никотин, јер је мања шанса да се, пре или касније, врате конзумацији конвенционалних цигарета, које су далеко штетније – сматра он.
Иако, по његовом мишљењу још увек не постоји идеалан производ којим се никотин инхалира, постоје они који су потенцијално "мање штетни од других".
- Према најновијим подацима, највише успеха имају они електронски уређаји за конзумацију никотина који раде по принципу да не сагоревају дуван већ га само загревају, односно генеришу аеросоле, али не и катран. Међутим, не може се тврдити ни то да су ови производи сасвим безбедни – закључује он и додаје да је изузетно важно да овакви производи не би смели да буду доступни младим особама, као и да се не препоручују ни одраслим непушачима.
У својој презентацији, Мич Зелер, директор центра за дуванске производе у оквиру Америцке агенције за храну о лекове (ФДА) осврнуо се на одлуку своје институције да се неки производи – као што је IQOS, бездимни производ компаније Пхилип Morris Интернатионал, који загрева, а не сагорева дуван – од скора сврставају у категорију "дуванских производа модификованог ризика (МРТП)".
- Наш закључак је да IQOS представља прихватљив производ за заштиту јавног здравља у САД, јер се његовом употребом ослобађа мања количина појединих токсичних супстанци него у конвенционалним цигаретама – рекао је Зелер и такође напоменуо да IQOS и други слични производи подлежу строгим рестрикцијама кад је у питању доступност, употреба и изложеност код младих особа, као и то да ће се наставити додатна истраживања о безбедности ових производа.
Мајк Камингс, професор на катедри Психијатрије и наука о понашању Универзитета у Јужној Каролини рекао је да би "наша визија требало би да буде свет у ком конвенционалне цигарете више нити изазивају, нити одржавају зависност, свет у ком одрасле особе које имају потребу за никотином могу да га добију из далеко мање штетних алтернативних извора. То је нешто око чега би сви требало да се сложимо".
Генерални директор компаније ФисцалНоте Маркетс, Стефани Милер, истакла је два веома важна питања која се тичу будућности никотина.
- Пре свега, неопходна су прецизнија регулаторна правила која ће јасно категорисати штетност никотинских производа, подстицати развој оних потенцијално мање опасних, а кажњавати оне компаније који стоје у месту. Ово све је веома важно за стицање поверења код одраслих конзумената производа са никотином. Друга, ништа мање важна ствар, јесте да све заинтересоване стране морају да се фокусирају на оне производе које имају мање шансе да нас убију. Што се инвеститора тиче, они би морали да инсистирају на имплементирању Tobacco Харм Редуцтион стратегије, а никако не улагању у производе који дуван сагоревају – нагласила је она.
У расправи која је уследила након појединачних излагања учесника овог панела посвећеног питању будућности никотина и никотинских производа, сви саговорници су се сложили око заједничког закључка да се треба фокусирати на оне никотинске производе који су "нешто безбеднији", односно "не толико штетни".