НЕКОНТРОЛИСАНЕ СУЗЕ И ТУГА! Ево шта се КРИЈЕ иза оваквог расположења, које је СВЕ ЧЕШЋЕ!
Битно је да будеш свесна да је ово пролазно стање и да не дозволиш да влада тобом!
Ових дана многи људи имају проблем са необјашњивим осећањем туге која их преплави. Пре него што за то окривите коронавирус, тренутно ситуацију која је на снази у држави и свету и депресивно зимско време, добро је да се упознате са још неким могућим узрочницима овог стања.
Ево како да ПОСТУПАШ, а да се НЕ ЗАРАЗИШ, уколико је неко од УКУЋАНА инфициран КОРОНАВИРУСОМ!
ЛАКО ДО ИМУНИТЕТА: Две чаше овог напитка учиниће чуда за ваш организам!
Узроци необјашњивог плача
Много је фактора који могу да буду разлог или узрок што особа плаче више него обично, или без очигледног разлога. Најчешћи су разлози необјашњивог плача, пре свег код жена, су: менструација, депресија, туга, трудноћа, лоше расположење, недостатак мотивације или енергије, проблеми са спавањем и памћењем, недостатак интереса за бебу и осећај безнађа и кривице.
Хормноналне промене могу бити узрок
Хормонске промене које се јављају у време менструације могу изазвати емоционалне и физичке симптоме. Лекари све ове симптоме заједнички називају предменструалним синдромом (ПМС). Студија из 2013. године показала је да чак 75 одсто жена у репродуктивном „пати“ од ПМС – оних дана када „жени не треба прилазити, без потребе“. Плач је, на пример, један од симптома ПМС-а.
У трудноћи хормони све диктирају, па и плач
Током и после трудноће тело пролази кроз многе хормоналне промене. Те промене могу да утичу на расположење жене које се мења из минута у минут. Плач је, наравно, учесталији у овом стању жене. Научне студије су потврдиле да већина жена осети тугу и неку празнину у року од неколико дана од порођаја. Ако ова осећања трају дуже од 2 недеље, стручњаци указују да је реч о постпорођајној депресији.
Емоционални испади и плач
Термин „бурноут“ или изгарање због посла већ неколико година третира се као званична дијагноза. Описује екстремну менталну и физичку исцрпљеност коју особа може да доживи када је изложена прекомерном, продуженом стресу. Такво стање може да утиче на способност особе да регулише своје негативне емоције, што може довести до емоционалних испада и плача. Карактеристике оваквог стања особе су:
– анксиозност
– депресија
– бес
– изолација
– несаница
– умор
– недостатак концентрације
– заборавност
– губитак апетита
– упорни болови у грудима
– кратак дах
– лупање срца
– вртоглавица
– главобоље
Депресија, анксиозност, рањивост…све су то узроци необјашњивог плача Фото: Shutterstock
Кад анксиозна особа плаче, не питајте зашто
Анксиозност је стање менталног здравља које укључује повећани ниво страха, бриге или панике. Сваке године погађа десетине милиона одраслих особа у свету. У оваквом стању људи се осећају рањивима и ван контроле – а то су осећања која могу да изазову плач. Ако анксиозна особа почне да плаче, прави разлози највероватније неће бити јасни. Други симптоми анксиозности су још и:
– нервоза
– раздражљивост
– осећања предстојеће опасности или пропасти
– потешкоће са концентрацијом
– убрзан рад срца
– убрзано дисање
– повећано знојење
– дрхтавица
– осећај слабости или умора
– потешкоће са спавањем
– гастро проблеми
Депресивне особе се лакше и чешће заплачу
Депресија се стручно описује као стање менталног здравља које карактерише лоше расположење. Оно траје данима, недељама, месецима или годинама. Особа која се бори са депресијом може да заплаче много лакше или чешће од особа које немају тај проблем. Депресивне особе, такође, често осећају бес и раздражљивост, осећај кривице и безнађа, осећај обамрлости или празнине, самопуздање и самопоштовање им је изузетно ниско, недостаје им интересовање или задовољство за хобије и ритуале које су некада волели, пате од слабе концентрације, имају проблеме са спавањем, мења им се апетит, а често имају и суицидне мисли.
Нерешене ситуације из прошлости могу бити велики проблем.
Туга је сложен процес који се дешава када неко изгуби некога или нешто важно. Процес је различит код особа, али је плакање често саставни део туге. Неки људи доживљавају одложену или продужену тугу која се временом не побољшава. Стручњаци то називају "компликованом" или "нерешеном" тугом. А она може довести до тога да се нека особа изненада заплаче, без икакве "најаве" или упозорења.
Остали симптоми компликоване или нерешене туге укључују:
– неспособност прихватања губитка
– емоционалну обамрлост
– интензиван емоционални бол
– осећања личне кривице или кривице уопште
– осећај изолације или одвојености од других
– губитак идентитета или сврхе
– осећај да је живот бесмислен или празан
– суицидне мисли