Без ЈОДА нема функционисања! - Ево коју храну морате јести, ако имате ПРОБЛЕМ са штитном жлездом
Већина људи нема проблема да добије довољно јода из уобичајене исхране, пошто је кухињска со јодирана, али постоји изузетак.
Оно што је важно у овој борби јесте да у свом углу имате најбоље "играче": здраву исхрану, физичку активност, добар сан, квалитетне суплементе. Све ово је важно не само како бисте одржали здраву телесну тежину, већ и како бисте се осећали боље у целини и како бисте побољшали квалитет живота.
У даљем тексту сазнајте које су намирнице ваш "саборац", а које су непријатељ, у борби са проблемима штитне жлезде.
Риба и морски плодови
Риба је још један добар извор јода. Једна порција печене морске рибе од 85 г садржи око 158 микрограма јода – довољно да задовољи ваше дневне потребе ако нисте трудни или дојите. Највише га има бакалар који ће обезбедити здраву количину јода – 58 микрограма јода у порцији од порцији исте тежине.
Купусасто поврће - купус, црвени купус, кељ, карфиол, прокељ, броколи
Динстањем или кратким кувањем на лаганој ватри у малој количини воде и краће од 10 минута неће изгубити ензиме нужне за борбу против болести штитне жлезде и добру апсорпцију глукозинолата у крви, тешки угљени хидрати моћи ће лакше да се варе, а смањиће се и присутност гоитрогена.
Јогурт
Ако не једете алге, не морате да бринете да ћете добити прекомерну количину јода из било које друге хране. Конкретно, млечни производи садрже у просеку 85мцг јода.
Међутим, количина јода у млечним производима варира. Ово је делимично зато што се у храну за животиње стављају додаци јода, а процес муже укључује средства за прочишћење хране, на бази јода.
Бразилски орах
Бразилски ораси садрже још један нутријент који помаже у регулисању хормона штитне жлезде - селен. Он може помоћи у спречавању дуготрајног оштећења штитне жлезде.
Само једно језгро садржи између 68-91 микрограма. Пошто је максимална горња граница селена 400 микрограма дневно, немојте претерати. Превише селена може да изазове "задах од белог лука", губитак косе, промене боје ноктију, па чак и срчану инсуфицијенцију.
Јаја
Једно велико јаје садржи око 16% дневног јода - и 20% дневног селена који вам је потребан - што јаја чини суперхраном за штитну жлезду. Највише јода у јајима се налазу у жуманцету, које је богато и многим другим нутритијентима, битним за нормално функционисање организма.
Уколико имате неке од симптома болести штитне жлезде, не гуглајте, обратите се свом изабраном лекару или фармацеуту.