Битан обичај за БАДЊЕ ЈУТРО који никако не смете прескочити - Ако желите ЗДРАВУ ГОДИНУ пуну напретка ово додајте БАДЊАКУ
Освануће Бадње јутро за које се везују бројни обичаји препуни симболике. Бадње јутро је (баш као и данашњи Туциндан) како најава обичаја који красе Бадње вече, тако и једног од највећих хришћанских празника - Божића.
6. јануара, раном зором, обичаји кажу, домаћини треба да са пушкама оду у сечу бадњака који се до вечери држе поред куће, а затим се уносе и стављају на огњиште.
Обичај сечења бадњака симболизује витлејемске пастире који су на знак Звезде да се родио Христос Спаситељ, исекли гране бадњака и понели их у пећину како би наложили ватру и угрејали Христа и његову мајку.
А сам бадњак не би требало да се сече голом руком, већ рукавицама у којима је било измешано жито. Домаћин се пре сече окреће ка истоку, крсти три пута и каже: "Помози и Боже и свети бадњаче". Дрво треба секиром исећи три пута, а ако се оно не поломи из трећег покушаја, онда се ломи рукама.
У појединим деловима Србије обичај је да се на месту на којем је некад стајало стабло бадњака, остави или парче погаче или жито из рукавице.
Уз бадњак се додаје дренова гранчица која је симбол здравља и снаге.
У неким крајевима наше земље, најчешће у градовима, не следи се обичај сечења бадњака, већ се он купује на пијцама или тезгама које се ових дана могу срести на сваком ћошку - уз пшеницу која се, такође, продаје и увелико купује за Божић.
Доста је и полемике око тога шта је од онога што се чини у сусрет Божићу у складу са вером, а шта је резултат сујеверја или само народне праксе.
Поменути обичаји имају утемељење у религији, док се "обичај" спавања на слами која се у кућу уноси на Бадње вече а све како би "девојке сањале младића за којег ће се удати", сврстава у празноверје.
Мимо верског обичаја је и кићење аутомобила бадњаком које постаје све популарнија пракса.
Србија Данас/Блиц Жена/Ј.Шипчић