Осећате да су вам ноге ТЕШКЕ И ТРОМЕ? Ако имате и ОВАЈ СИМПТОМ, хитно се јавите лекару
Оток се манифестује испод места на којем се блокира лимфни ток, а најчешће на стопалима и потколеницама.
Осећај тежине и тромости у ногама или што би наш народ рекао “тешке ноге”, пропраћене су отоцима и боловима који могу да настану нагло, најчешће после повреде, инфекције, уједа инсеката, али и као последица озбиљних обољења попут тромбозе дубоких вена.
Још су Хипократ и Аристотел помињали судове с а белом крвљу или безбојном течношћу коју ми данас зовемо лимфа. Преко ње и лимфног система елиминишу се производи метаболизма свих ћелија у организму. Лаички, али сликовито речено, лимфа је као река и она уз помоћ крвног система испира организам од отрова које стварају бактерије, вируси, паразити, гљивице. Зато лимфни систем има значајну имунолошко-одбрамбену улогу у спречавању инфекција.
Према наводима Светске здравствене организације, једна од 25 особа има проблем са болешћу лимфног система, што се најчешће манифестује отоком, тзв. лимфедемом. Оток ткива настаје због претераног нагомилавања лимфе која не може нормално да отиче из ткива због оштећења или запушења лимфних судова. Обично се јавља на екстремитетима, најчешће на ногама.
- Лимфа се кроз организам креће одоздо према горе, од прстију ногу и руку, до грудног лимфног канала, никада обрнуто. Лимфедем може да настане нагло, најчешће после повреде, инфекције, уједа инсеката, акутне тромбозе дубоких вена, запаљења поткожног ткива. Компликације таквих акутних лимфедема су запаљења лимфних судова, лимфних чворова и поткожног ткива, целулитис. Клинички знаци су црвенило коже, тракаста или чвораста поткожна задебљања, бол, повишена температура, локална и општа - каже прим. др Јаворка Делић, специјалиста дерматологије и супспецијалиста ангиологије, и додаје да се лече антибиотицима, лимфотоницима, облогама и кремама које смањују спољне манифестације упале.
Хронични лимфедем је сваки оток који траје три месеца или дуже и који се не повлачи подизањем ноге.
Оток се манифестује испод места на којем се блокира лимфни ток, а најчешће на стопалима и потколеницама.
– Посебно су чести лимфни отоци после гинеколошких операција и операција тумора дојки, мада у све мањем обиму захваљујући новим оперативним техникама и раном откривању болести - каже др Делић.
Ништа без специјалисте
Када се лимфни оток појави на нози и не повлачи се након дизања ноге у виши положај, потребан је преглед лекара, јер ови отоци могу да буду клинички показатељ тромбозе вена или тумора у малој карлици, најчешће простате или материце. Потребан је ултразвук мале карлице и колордоплер крвних судова ногу и карлице, као и други неопходни прегледи.
– Дијагнозу лимфедема поставља лекар специјалиста и он одређује терапију и контролне прегледе. То је важан моменат јер постоји више десетина оперативних и неоперативних метода лечења лимфедема, од хигијене и неге коже, преко компресивне терапије, лимфне дренаже, хипобаричне коморе, ендермологије, кинезитерапије или ултразвука...
Како спречити?
*пијте довољно воде
*смањите унос соли и јаких зачина
*избегавајте алкохолна и газирана пића
*избегавајте уску и тесну одећу и обућу
*избегавате дуготрајно стајање и вишечасовно седење
*туширајте се наизменично хладном и топлом водом
*редовно умерено шетајте и вежбајте