БОЛ У ГЛАВИ
Тачно место где вас често БОЛИ ГЛАВА, открива много о вашем ЗДРАВЉУ!
Постоји више врста главобоље, али многе се поклапају по томе у ком делу главе је лоциран бол.
Место где боли глава показује врсту главобоље - да ли је "кластер", мигрена или тензиона? Биће лакше да се лечи или спречи.
На основу места бола, може се направити и суптилна разлика и открити која врста главобоље је у питање, што помаже да се брже одабере одговарајућа терапија.
Боли вас предео око очију
Према наводима на сајту болнице "Џон Хопкинс", бол који је углавном лоциран у пределу око очију и у самим очним дупљама може бити класични знак "кластер главобоље". Име је добила зато што јавља у низу тојест кластеру напада, а бол обично траје до три сата. "Кластер" главобоља може да се јави неколико пута у току дана или неколико дана заредом.
Кад се та епизода заврши, "кластер главобоља" се можда никад више неће јавити недељама. Бол "кластер главобоље" је веома јак и обично концентрисан иза једног ока. Описују га као "пробадајући". Типично је да достигне врхунац у року од 10 до 15 минута, а могуће је чак и да дође до отока или да капак падне. Могуће је и да се особа изненада презноји, запуши јој се нос па и да се јави узнемиреност. На срећу, "кластер главобоља" је једна од најређих. Чешће од ње пате мушкарци него жене.
Лечи се медикаментима који се дају за мигрену, а резултате може да да и терапија кисеоником. У терапију могу да се укључе кортикостероиди, као и блокатори калцијумових канала, јер могу да помогну и превенцији напада.
Боли вас врат
Бол у врату некад не повезујемо са главобољом, али мигрена често баш ту започиње. Она има четири фазе, а у првој долази и до задржавања течности у организму, промена расположења, неконтролисаног зевања и јаке жеље за неким врстама хране.
У другој фази, јавља се аура - пред очима се указује блесак светлости, често и цик-цак линије. Ово је последица неуролошког поремећаја, пролазног је карактера и може бити праћено и другим променама видног поља. Аура није обавезна фаза мигрене - код неких особа се уопште не јавља.
Сама мигрена се развија поступно, а типично је да јак бол пулсира у једној страни главе. Појачава се при покрету и физичком напору, праћен је мучнином, нагоном за повраћањем и осетљивошћу на јаке звуке и светлост. И тада се јавља бол у врату.
У последњој фази, бол попушта, али је особа веома исцрпљена и то обично траје један дан. Најбоља је превентива - избегавање "окидача" као што су стрес, алкохол или врсте хране после којих обично долази до напада. За бол се могу користити ибупрофен и парацетамол, као и различити триптани. Лекар ће одлучити који лек је најбољи за конретног пацијента.
Боли вас чело, слепоочице, потиљак
Највећи број људи добија тензиону главобољу - осећа јак притисак на читавој глави, понекад врату и раменима, а посебно боли чело, слепоочице, потиљак. Тензиону главобољу обично изазива напетост мишића у пределу који највише боли. Узрок могу бити стрес, депресија, анксиозност или повреда главе, али и напрезање очију, проблеми са зубима или упала синуса.
Ова главобоља се лечи обичним аналгетицима који се купују без рецепта, али ако се понавља, било би добро да посетите доктора.
Боле вас синуси
Предео синуса може да боли и током тензионе главобоље, али и током мигрене. Упала слузокоже синусних шупљина такође доводи до бола, с тим што је онда обично праћена повишеном температуром и облином секрецијом из носа.
Који год део главе да је захваћен болом, треба да одете код доктора уколико он постане хроничан или вам ремети нормалан живот. Такође, време је за посету лекару ако глава почне да вас боли другачије него обично, ако се јави укоченост врата, ако видите двоструко или добијете високу температуру.
Извор: СрбијаДанас/Lepa&Srećna/J. Г./ пренела Н.О.