Бора Чорба се бори са тешком БОЛЕШЋУ ПЛУЋА - Завршио на респиратору, лекари чине све да му спасу живот, а ОВО су СИМПТОМИ
Хронична опструктивна болест плућа (ХОБС) се погоршава ако се не лечи и долази у стадијум када изазива инвалидитет и угрожава живот.
Фронтмен групе "Рибља чорба", Бора Ђорђевић, данима је у болници због лошег здравственог стања. Он је хоспитализован пре четири дана због компликација узрокованих хроничном опструктивном болешћу плућа.
Бора лежи у болници у Љубљани, где иначе живи са супругом Дубравком, а све детаље његовог стања погледајте ОВДЕ.
Хронична опструктивна болест плућа (ХОБП) је озбиљно обољење које постепено отежава дисање, а њени симптоми и последици могу значајно утицати на квалитет живота. Ова болест је позната по томе што узрокује дуготрајно оштећење плућа и доноси бројне изазове онима који су погођени.
Симптоми ХОБП-а
Симптоми хроничне опструктивне болести плућа често се развијају постепено и могу укључивати:
Хронични кашаљ: Кашаљ који не пролази и траје дуже од 3 месеца може бити први знак ХОБП-а. Кашаљ може бити суви или продуктиван, са искашљавањем слузи која може бити жута, зелена или смеђа.
Краткоћа даха: Особе са ХОБП-ом често осећају отежано дисање, нарочито приликом физичке активности. Ово стање се погоршава како болест напредује.
Задиханост: Задиханост се може јавити чак и током једноставних активности, као што су ходање или пењање степеницама.
Смањена отпорност на инфекције: Повећан ризик од респираторних инфекција као што су прехладе и бронхитис може бити присутан због ослабљеног имунолошког система.
Повећана производња слузи: Често се јавља појачано стварање слузи у плућима, што може довести до честог кашља.
Тешка стања и компликације
Ако се ХОБП не лечи, може довести до озбиљних компликација и тешких стања:
Хронична респираторна инсуфицијенција: Како болест напредује, капацитет плућа да апсорбују кисеоник и елиминирају угљен-диоксид опада, што може довести до респираторне инсуфицијенције и потребе за додатним кисеоником.
Плућна хипертензија: Ова компликација настаје када притисак у плућним артеријама расте, што може узроковати срчане проблеме и отежати рад срца.
Кардиоваскуларни проблеми: ХОБП може повећати ризик од срчаних болести, укључујући срчани удар и срчану инсуфицијенцију, због додатног оптерећења срца.
Смањена функција плућа: Како се болест погоршава, може доћи до значајног смањења функције плућа, што отежава свакодневне активности и може захтевати хоспитализацију.
Узроци и фактори ризика
Најчешћи узрок ХОБП-а је дуготрајно излагање дуванском диму. Остали фактори ризика укључују:
Загађење ваздуха: Дуготрајно излагање загађењу ваздуха може допринети развоју ХОБП-а.
Професионалне изложености: Рад у индустријама које укључују изложеност хемикалијама, прашини или диму може повећати ризик.
Генетски фактори: Неки људи могу бити генетски предиспонирани за ХОБП, посебно ако имају породицу са историјом болести плућа.
Дијагноза и лечење
Дијагноза ХОБП-а обично укључује:
Спирометрија: Тест који мери колико добро плућа функционишу тако што мери количину ваздуха коју можете издисати и брзину издисаја.
Рентгенски снимак плућа: Овај тест може помоћи у идентификацији оштећења плућа и других абнормалности.
Компјутерска томографија (ЦТ): ЦТ скенирање може пружити детаљнији преглед плућа.
Лечење ХОБП-а укључује:
Престанак пушења: Први и најважнији корак у лечењу ХОБП-а је престанак пушења.
Бронходилататори и кортикостероиди: Ови лекови могу помоћи у ширењу дисајних путева и смањењу упале у плућима.
Oxygen терапија: У тешким случајевима може бити потребна терапија кисеоником како би се обезбедио адекватан ниво кисеоника у крви.
Рехабилитација плућа: Програми рехабилитације могу побољшати физичку способност и квалитет живота пацијената са ХОБП-ом.
Превенција и савети
Превенција ХОБП-а укључује:
Избегавање пушења: Најефикаснији начин превенције је потпуно избегавање дуванског дима.
Здрав начин живота: Здрав начин исхране и редовно вежбање могу помоћи у очувању функције плућа.
Контрола загађења: Ако је могуће, избегавајте подручја са високом загађеношћу ваздуха и користите маске у загађеним срединама.
Хронична опструктивна болест плућа представља озбиљан изазов, али правилан третман и промене у начину живота могу значајно побољшати квалитет живота и омогућити боље управљање симптомима. Ако приметите било какве симптоме који вас брину, обавезно се консултујте са стручњаком и предузмите потребне кораке ка очувању здравља плућа.