Јелени је дијагностикован РАК дебелог црева, а све је почело од 1 СИМПТОМА - "Хранила сам се здраво и тренирала, а онда је почела моја БОРБА ЗА ЖИВОТ"
Мајка је дијагностикована са раком дебелог црева након што је мислила да су њени непријатни гасови последица пробиотика
Јелена Томпкинс из Колорада имала је 34 године 2016. године када је приметила да њени гасови миришу непријатније него раније. Као мајка једног детета, Јелена је управо завршила полумаратон и конзумирала здраву исхрану, верујући да би узрок могао бити нешто што је појела. Почела је да користи пробиотике у нади да ће балансирати своју цревну флору, али непријатни мирис није се побољшао. Убрзо је приметила крв у столици.
Веровала је да су симптоми узроковани пробиотиком, а њен доктор је на годишњем прегледу неколико месеци касније рекао да је крварење резултат промена у исхрани. Међутим, три месеца касније, када Јелена није узимала пробиотике, доктори су спровели тестове алергије да би утврдили да ли су нетолеранције на храну пореметиле њен дигестивни систем.
На крају, подвргнута је колоноскопији која је открила рак ректума трећег степена који се проширио на лимфне чворове.
„Била сам у једној од најбољих форми у свом животу,“ изјавила је Јелена Томпкинс за портал The Патиент Story. „Јела сам здраво и никада нисам мислила да ће ме рак погодити у тако младој доби.“
Раст стопе рака дебелог црева
Стопе рака дебелог црева су у порасту широм света, узрокујући епидемију међу младим људима. Очекује се да ће се стопе удвостручити међу младим људима до 2030. године, а рак дебелог црева такође би могао постати водећи узрок смрти од рака код особа млађих од 50 година до краја деценије.
Рак дебелог црева и ректума је трећи најчешћи тип рака у САД-у и трећи водећи узрок смрти и код мушкараца и код жена. Америчко друштво за рак (АЦС) процењује да је у 2023. години откривено око 153.000 случајева рака дебелог црева, укључујући 19.500 међу особама млађим од 50 година. Очекује се да ће око 53.000 људи умрети од ове болести ове године.
Значај дијагнозе и третмана
Стручњаци још увек раде на откривању узрока ове разорне епидемије. Обично се криви нездрава исхрана, конзумација алкохола и седентарни начин живота за овај тренд.
Јелена Томпкинс је прошла кроз 28 дана зрачења и хемотерапију пилулом Xeloda, познатом и као капецитабин, која је намењена за касне фазе рака дебелог црева. Након још два месеца паузе, њен тумор је почео да се смањује, иако је још увек била потребна операција.
Лекари су одстранили 30 центиметара дебелог црева и ректума, као и 17 лимфних чворова, оставивши пет канцерогених чворова. Јелена је имала илеостомију, где су хирурзи направили отвор у стомаку и извели део илеума, најнижи део танког црева, ван абдоминалног зида како би створили стому.
Пробављена храна сада пролази кроз стому у спољашњи резервоар уместо кроз ректум и анус.
Шест недеља након операције, започела је са комбинованом хемотерапијом FOLFOX, завршивши у мају 2017. године, баш на време да учествује на локалној трци.
Тренутно је Јелена у ремисији и наставља са одржавајућом хемотерапијом, као и са прегледима једном годишње.
Симптоми и дијагноза
Један од разлога зашто је рак дебелог црева тешко дијагностиковати је то што се његови симптоми често могу приписати другим стањима. Међутим, неки симптоми су израженији од других.
Студија објављена прошле године у Јоурнал оф the Натионал Цанцер Институте показује да су најчешће пријављивани симптоми болови у стомаку, крв у столици, дијареја и анемија због недостатка гвожђа.
Поред тога, у истраживању из 2020. године које је спровела Цолорецтал Цанцер Alliance, 68 процената учесника изјавило је да су искусили крв у столици. Просечна старост учесника била је 42 године.
Исто истраживање је такође показало да су многи пацијенти са симптомима рака дебелог црева првобитно погрешно дијагностиковани или занемарени. Више од половине испитаника рекло је да су погрешно дијагностиковани са стањима као што су хемороиди, синдром иритабилног црева, анемија и проблеми са менталним здрављем. Пацијенти у узрасту од 19 до 39 година били су склонији осећају да су занемарени од стране својих доктора.
У једној студији, пацијентима са само једним симптомом било је потребно у просеку 10 месеци да добију дијагнозу рака дебелог црева. Они са најмање три симптома дијагностиковани су након пет месеци у просеку. Стандардно скрининг тестирање почиње са 45 година, а Јелена је признала да је имала среће што њен доктор није одуговлачио са наређењем за колоноскопију.
„Ако одбију колоноскопију, реците им да треба да упишу у вашу медицинску документацију да сте дошли са симптомима и да су одбили да вам ураде колоноскопију,“ рекла је Јелена. „То би их могло натерати да размисле двапут пре него што одбију.“
Пошто рак није био присутан у њеној породици, Јелена је потражила подршку у online заједницама других пацијената. „Можемо да се извентилирамо једни другима када смо заиста уморни или питамо, 'Хеј, да ли ово узрујава ваш систем?' Или, 'Ох, Боже, да ли ваша илеостомија полуди? Шта можете да урадите да успорите то? Шта пијете док пролазите кроз FOLFOX и имате ту осетљивост на хладноћу и све мора бити вруће?'“
„То су ствари због којих не желите да смарате свог онколога, али имати пријатеља који вас подржава може вам помоћи да размењујете идеје и осећате да имате подршку која је ту за вас и којој можете да се обратите ако имате лош дан.“
Србија Данас/Дејли Мејл/Превела Ј.Ш.