Да ли антидепресиви имају дејство на депресију или не?
Нема више дилеме.
Велика студија, која би требало да пресече бескрајну расправу о томе да ли су антидепресиви ефикасни или не, утврдила је да ти лекови заиста ублажавају акутну депресију код одраслих особа.
Научници открили како усамљеност УТИЧЕ на здравље! Четири ОЗБИЉНЕ физичке и психичке промене!
Међународна студија, настала анализом резултата 522 испитивања, обухватила је 21 тип антидепресива, који се најчешће прописују, и узорак од 120.000 пацијената.
Студија објављена у часопису Ланцет утврдила је да су неки лекови ефикаснији од других, док неки имају мање нуспојаве. Сви лекови обухваћени студијом - укупно 21, међу којима су се нашли и генерички и новопатентирани лекови, ефикаснији су него плацебо, зашећерене таблетице даване контролној групи. Међутим, чак и те плацебо таблетице, боље су против депресије, која данас погађа сваку 20. особу на планети, него ништа.
Студија је показала да милиони људи у свету, који са оклевањем, скепсом или надом, узимају антидепресиве, могу и даље то да чине без осећаја кривице или сумње у њихову делотворност, пише Гардијан.
Поспешите лучење серотонина на једноставан и природан начин
Исто тако, лекари који прописују антидепресиве не би требало да се узрујавају због тога, иако би у случају најтежих болесника требало комбиновати лекове са другим методама, као што су групна терапија, боловање, когнитивно-бихевиорална терапија, вежбање, едукација и локална мрежа подршке.
Лекари би такође могли да размисле о томе да мењају врсту антидепресива. Велико изненађење студије је то што два у свету најпознатија антидепресива, а то су Прозак (fouoxetin) и Циталопрам (који се најчешће прописује у Великој Британији), имају релативно слаб учинак, пише Гардијан.
Ако желите да повећате МОТИВАЦИЈУ и решите се СТРЕСА онда једите ОВЕ НАМИРНИЦЕ!
Друго велико питање је зашто антидепресиви код неких пацијената делују, а у других не, и зашто је потребно тако дуго времена да почну да делују (од неколико недеља до неколико месеци) и коначно како они делују (наука тврди да успоравају поновно коришћење важног неуротрансмитера серотонина, чији мањак утиче на расположење, апетит, спавање и концентрацију).
Друго велико питање које тек тражи одговор је какве су нуспојаве дуготрајног узимања антидепресива. Већина људи одустаје од узимања антидепресива у првој години откако су им прописани. Ипак, знатна мањина узима антидепресиве дуготрајно, јер су покушали да живе без њих и установили да не могу.
Живцира вас кад неко гласно дише, жваће, пуцкета...? Имате ову ДИЈАГНОЗУ!
Према подацима Светске здравствене организације, у свету је депресивно око 300 милиона људи. Чак и у богатим земљама, где је фармаколошка и психолошка терапија доступна, тек свака шест особа са депресијом узима ефикасан лек. Кад је реч о земљама са ниским и средњим примањима, терапију прима тек сваки 27. пацијент, пише Ројтерс.