ДА ЛИ ПОМАЖЕ ДА БРОЈИМО ОВЦЕ? Ових седам чињеница ће разрешити МИСТЕРИЈЕ о спавању
Наука потврдила
Полако се руше неки митови повезани с тиме колико нам је сна потребно за квалитетан одмор као и то шта све помаже да бисмо спавали квалитетније и боље се одморили. Ево око чега не морате бринути.
Негативне емоције су ЛОШЕ: Најчешћи митови о емоцијама који нас коче
И ЏЕНИФЕР ПРАКТИКУЈЕ ХИТ ДИЈЕТУ: Тајна здравог мршављења се крије у ОВОМЕ
ОСЕЋАЈ ХЛАДНОЋЕ, УМОР... Ево како ћете знати да једете ПРЕВИШЕ ШЕЋЕРА!
Познато је да недостатак сна или неквалитетан сан могу негативно утицати на човеково здравље, но научници помало одустају од неких митова, којих су се до пре неколико година чврсто држали. Дакле, ако по неким стварима не спадате међу идеалне, то још не значи да треба да претерано бринете ако сте задовољни тиме како сте спавали и колико енергије имате током дана.
1. Свима треба осам сати сна
Оставите се штоперице, јер колико год некима од нас баш треба тих осам сати, има и оних који се успеју квалитетно одморити и за седам, пет, па чак и четири сата сна, као и оних који се тек након девет сати сна осећају одморно.
2. Мањак сна се може надокнадити
Идеја да током недеље можете спавати премало, па то онда надокнадити тако да викендом спавате до подне не функционише у стварности. Управо супротно, пре би вам се могло догодити да имате осећај као да сте променили временску зону те да се након таквог викенда опет осећате лоше.
3. Шољица топлог млека чини чуда
Истина је да млеко садржи триптофан, који наш организам уграђује у серотонин и који доприноси томе да лакше утонемо у сан. Но, у млеку га је толико мало, да вам та шољица млека неће помоћи. Тачније, у млеку га је чак 10 пута мање у односу на количину која би помогла.
4. Поподневна дремка ремети сан
Компликовано је. Наиме, ако током дана спавате дуже време, то може јако негативно утицати на ноћни сан. Можете имати проблема с успављивањем, па и будити се ноћу. Но, научници су утврдили да кратки одмор у трајању од 10 до 20 минута може бити врло користан за одржавање будности током дана као и побољшану концентрацију.
5. Бројање оваца помаже?
Баш и не, штовише чини се да би могло и да одмогне. Наиме, истраживање је показало да људи који иначе имају проблема са спавањем, кад им се сугерише да покушају да броје овце заспу касније него иначе. Пуно је боље да покушају да визуализују неке опуштајуће слике.
6. У РЕМ фази сна се најбоље одмарамо
То је фаза у којој се наш мозак понаша готово као да смо будни. Прва РЕМ фаза јавља се обично током првих 90 минута откад смо утонули у сан и за то се време бележи повећање броја откуцаја срца, повишени притисак и парализа удова. Но, пуно боље ћете се одморити мимо РЕМ фазе сна.
7. Старијим људима је потребно мање сна
Старији људи често имају навику да се буде ноћу, или касно успевају заспати, па дуго гледају ТВ, на пример. Но, то не значи да вам је потребно мање сна, већ само да можда нисте толико активни као некада и да вам можда треба мање времена за одмор, поготово ако одремате током дана, преноси ИФЛСциенце!
Погрешан јастук узрокује главобољу: Који је идеалан за вас према пози у којој најчешће спавате?
РЕАГУЈТЕ НА ВРЕМЕ: Ови симптоми указују на БИПОЛАРНИ ПОРЕМЕЋАЈ
Бактеријска или гљивична? Препознајте симптоме вагиналне инфекције и реагујте на време
Реагујте на време: Ево како можете да спречите отицање ногу