ДОБРО ЗАГЛЕДАЈТЕ СВОЈУ КОЖУ, НА ЊОЈ СЕ КРИЈЕ СИМПТОМ ИНСУЛИНСКЕ РЕЗИСТЕНЦИЈЕ: Уочите га на време
Откријте који су симптоми инсулинске резистенције и спречите да се болест развије и закомпликује
Дијабетес тип 2 је хронична болест од које пати највећи проценат светске популације и за коју, нажалост не постоји лек. Уз помоћ одређених медикамената или инсулинских инјекција, болест се држи под контролом.
Дијабетес тип 2 је повезан са увећаним ризиком од развоја васкуларних компликација. Најчешће се јавља касније у животу, због чега је у народу зову "старачким шећером", када тело престане да реагује на инсулин који контролише ниво глукозе у крви. Међутим, ако се открије рано, постоје шансе да се болест "излечи".
ЕВО чиме никако не би требало да ЧИСТИТЕ ТЕПИХ: Прави је расадник БАКТЕРИЈА, а може изазвати и АЛЕРГИЈУ
НАЈПОПУЛАРНИЈА ЗИМСКА ДИЈЕТА ТОПИ САЛО: Чорбу једете кад год желите, за 7 дана губите 5 кг (РЕЦЕПТ, ЈЕЛОВНИК)
Др Ефтимија Кара, консултант ендокринолог у болници "Принце Граце", објаснила је да мањи израштаји коже могу да указују на почетни стадијум ове болести.
Дијагнозе дијабетеса удвостручиле су се у последњих 15 година, како је раније ове године известила добротворна организација "Диабетес УК".
Иако се ово стање често назива бенигним, показало се да повећава ризик од многих васкуларних компликација, попут срчаног удара. Данас постоји све већи број доказа који сугеришу да ово стање може да се контролише, а у неким случајевима чак и "излечи".
Зато је рана дијагностика кључна за превенцију дијабетеса типа 2 и других сродних болести жлезда. Мање израслине на површини коже, односно папиломи, могу да укажу на појаву инсулинску резистенцију, каже др Кара.
Инсулинска резистенција, коју још зову и preddijabetesom, јесте поремећај који карактеришу повишене концентрације глукозе и инсулина, хормона панкреаса који омогућава да шећер уђе у ћелије и нахрани их.
Студије су показале да се папиломи развијају као резултат хиперинсулинемије, када су нивои инсулина у крви ненормално високи. Докторка је објаснила:
"Кожне мрље су мекане, доброћудне, меснате и са избочинама на стаблу. Обично су мале и захватају врат и ухо, али могу да се јаве и у аналној регији и на препонама."
Утврђено је и да чак 60 одсто оболелих особа које су старије од 69 година имају ове израслине.
"Повезане су са инсулинском резистенцијом и хиперинсулинемијом. У друге болести које за симптом имају сличне промене на кожи јесу акромегалија, стање повезано са вишком хормона раста, Кроновом болести, дијабетесом, високим крвним притиском, повишеним холестеролом..."