Стручњак саветује: ПОСЛЕДИЦЕ МОГУ БИТИ ОЗБИЉНЕ! Ево које симптоме код деце не смете да игноришете!
Др Александра Бајец Опанчина открива зашто је важно спречити и ублажити запушеност носа како не би дошло до озбиљнијих последица.
Запушен нос је врло честа појава код деце и беба. Нос је почетни део дисајног пута и омогућава нормално дисање и транспорт кисеоника у све наше ћелије. Проходност носа је један од најбитнијих фактора за функционисање дисајних путева. Нос је пречишћивач свих нечистоћа које уносимо из спољашње средине. Запушен нос може бити велики проблем нарочито код беба јер до 6 месеци живота не знају да дишу на уста, а деца од 3. до 4. године не знају да издувају нос. Због тога се квалитет живота погоршава, деца престају да једу, раздражљива су и плачљива, јавља се хркање, а самим тим и лош квалитет сна.
Узрок запушености носа могу бити бактерије, вируси, алергени, сув ваздух и загађење ваздуха. Услед деловања микроорганизама из спољне средине долази до нарушавања функције носа, накупљања течности и упале, проширивања капилара у слузници носа и стварања велике количине секрета због које ваздух не може нормално да струји. Запушеност носа повећава ризик од развоја бактеријских инфекција. Зато се може даље компликовати настанком упале средњег ува или секреторног отититса.
Упала средњег ува код деце је један од најчешћих разлога посете специјалисти оториноларингологије. Реч је о акутном упалном процесу који се манифестује различитим симптомима, зависно од узраста детета, патогена који изазава упалу, као и самог имунитета детета. Први и најчешћи симптом јесте бол у пределу уха. У смањењу тегоба код упале средњег ува може помоћи прополис, јер показује природну антимикробну и противупалну активност.
Секреторни отитис је најчешћи узрок слабијег слуха код деце. Присутно је и продужено задржавање секрета у средњем уху. У зависности од густине секрета, ниво слабљења слуха је различит, у већини случајева је дискретан. Код секреторног отитиса препоручује се примена Н-ацетил цистеина који смањује густину мукозног секрета и помаже заробљеном секрету да се избаци.
Због свих наведених разлога важно је спречити и ублажити запушеност носа како не би дошло до озбиљнијих последица.
Да би се заштитила носна слузница, и спречилиа њена иритација са надражујућим материјама из спољашње средине, као и њено исушивање, помажу нам етарска уља еукалиптуса и нане у комбинацији са прополисом и Н-ацетилцистеином. Етарска уља еукалиптуса и нане помажу лакше дисање и смањују отеченост носа. Она помажу у спречавању продора бактерија, вируса и алергена. Такође помажу у регенерацији слузнице након прехлада, инфекција и свих оштећења. Влажењем слузнице носа побољшава се проходност дисања, а самим тим и квалитет живота деце.
У жељи да код деце смањимо могућност појаве запушеног носа и даљих упалних процеса саветујем примену ПропоМуцил® PHYSIO раствора. Јединствен састав изотоничног и хипертоничног ПропоМуцил® PHYSIO раствора омогућава њихову примену у свим наведеним стањима код деце. Комбинација природног Н-ацетилцистеина и пречишћеног, неалергеног прополиса, додатно обогаћена етарским уљима еукалиптуса и нане прави је избор за олакшање симптома запушеног носа код деце.