Доктор Величковић тврди: "Гојазност је узела маха у тој мери, да често оперишемо по два или више пацијената из исте породице"
Ово није захват без ризика!
Од како је постала пракса да јавне личности, у сврху мршављења, бољег здравља и доброг изгледа смањују желудац, многи су ову операцију почели доживљавати као естетско - безазлени захват који ће им решити вишак килограма, па су се лако почели одлазити "под нож".
Међутим, да ли је ова операција тако безазлена или је реалност је потпуно другачија? Какве све ризике носи са собом и да ли се препоручује само екстремно гојазним особама, које су животно угрожене због претеране килаже, у разговору за наш портал открива Доцент доктор Дејан Величковић, искусан хирург ових захвата.
Традиција дуга ДВА ВЕКА: Кићење јелке има ПОСЕБНО ЗНАЧЕЊЕ које ће вас одушевити
СЕКА АЛЕКСИЋ ИМА РЕЦЕПТ ЗА МОЋАН ИМУНИТЕТ: Преноси се годинама с колена на колено, потребна су само 2 САСТОЈКА
ХИТНО упозорење за ЖЕНЕ које су ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНУ: Научници упозоравају на СМРТОНОСНЕ НУСПОЈАВЕ - идите на преглед!
Рукавна ресекција желуца, која је код нас постала посебно популарна последњих година и којој су се подвргле многе јавне личности даје одличне резултате, али у исто време може да буде и веома ризична, а због чега је то тако доктор специјалиста опште хирургије каже.
Када је у питању ова ресекција доктор Величковић открива да ли је и у којој мери овај захват ризичан.
- То није естетски тренд, нити хирургија. Операција је безбедна. Смртност од те операције износи 1 према 1.000. Можемо је упоредити са операцијом жучне кесе, а ризик постоји једино код особа код којих је угрожен још неки вид здравља.
Како Величковић наводи, најтежа особа која се подвргла овом захвату, у Србији, а коју је он оперисао, имала је 240 килограма.
- Морамо ту гледати и висину. Људи који су гојазни, имају предоперативну припрему под надзором лекара. Иду на дијету која траје најмање месец дана, да би могли да се припреме и за операцију и за оно што их чека после операције - рекао је Величковић.
Када кандидат буде спреман за захват, ево како функционише споменута операција.
- То се изводи лапороскопски. Прави се пет малих рупа. Људи олако доживљавају ту операцију. Кроз те рупе ми уклонимо 75-85% желуца И то је, морам да кажем, велика операција изнутра, која изгледа мала споља - испричао је Величковић.
О томе до каквих компликација може доћи, Величковић каже:
- Компликација може настати крварењем и попуштањем шавне линије где се скраћује желудац, може да не зарасте како треба, због чега може доћи до сепсе - открио је Величковић и додао јако битан фактор, а то је психолошки моменат, због чега се обавезно пацијенти упућују и код психијатра, јер гојазност није физичка, већ и психичка болест.
Доктор Величковић каже да је имао неколико пацијената које долазе из исте породице, а који су урадили ову операцију.
- Колико је у последњих десетак година узнапредовала епидемија гојазности, најбоље говори податак да се све чешће дешава да у породици, у којима се не води рачуна о здравој исхрани, имамо две или три особе које оперишемо. Недавно сам у Клиничком центру Србије оперисао рођеног брата и сестру. Он је имао преко двестотине, а она стотинуосамдесет килограма. И једно и друго су добро поднели операцију и њима је у току процес мршављења који добро напредује - завршава Величковић причу за наш портал.