Два округа су НА ЦРНОЈ ЛИСТИ у Србији по броју ОБОЛЕЛИХ од РАКА - Лекари апелују, ово је важно да би се открила болест у раној фази
Редовни прегледи су важни, али исто озбиљно треба схватити било коју промену у здравственом стању.
Малигни тумори други су узрок смртности у Србији, а реч "рак" вероватно је на првом месту оних од којих Срби највише стрепе. Ова дијагноза која коси чак и младе животе широм света, нешто је најстрашније што човек данас може чути. Ипак, суочавање са подацима, који су опомена за све нас, важно је да би, најпре, подстакли људе да редовно иду на прегледе.
Институт за јавно здравље "Батут" објавио је обимну статистику која даје детаљан преглед о туморима од којих обољевамо, али и областима земље које су по броју оболелих најкритичније. Последњи обрађени подаци односе се на 2021. годину и ми их вам представљамо.
На основу података регистра о лицима оболелим од малигних тумора у Србији, у 2021. години регистровано је 41.784 новооболелих особа од рака и приметна је стопа пораста. Од овог броја, више је мушкараца (оболело је њих 22.333), док је жена 19.451. Пораст оболелих од рака код мушкараца забележен је у две области Србије: Севернобачкој и Западнобачкој области, а код жена у Западнобачкој и Севернобанатској области. Исте године, најниже стопе обољевања од малигних тумора запажене су код мушкараца у Рашкој и Топличкој области, а код жена у Мачванској и Топличкој области. Дакле, једна област посебно се издваја по најнижој стопи обољевања од малигних тумора, а то је Топличка област којој припадају Прокупље, Куршумлија, Блаце и Житорађа.
У Србији су, даље наводи извештај "Батута", мушкарци највише оболевали и умирали од ових 5 малигних тумора: бронха и плућа, рака дебелог црева и ректума и малигних тумора простате. Малигни тумори бронха и плућа водећи су узрок оптерећења раком код мушкараца у Србији. Највише стопе оболевања уочене су у Севернобанатској области којој припадају Ада, Кањижа, Кикинда, Нови Кнежевац, Сента, Чока и Средњебанатској области којој припадају Нови Бечеј, Нова Црња, Житиште, Сечањ и Зрењанин, а најниже у Топличкој и Пиротској области.
Код жена малигни тумор је најчешће био локализован на дојци, бронху и плућима и дебелом цреву и ректуму. Малигни тумори дојке водећи су узрок оптерећења малигним туморима код жена у Србији. Највише стопе оболевања од рака дојке уочене су у Севернобачкој (Суботица, Бачка Топола, Мали Иђош) и Расинској области (Крушевац, Трстеник, Александровац, Брус) , а најниже у Зајечарској и Мачванској бласти (Шабац, Богатић, Лозница).
Где су бројке обољевања највеће и који су најчешћи тумори који нас погађају
Оно што је приметно, судећи по статистици, је да је највећи број оболелих од рака на северу Србије. Мушкарци најчешће обољевају од рака плућа, рака дебелог црева и рака простате. Следећи су по, бројности, рак панкреаса и бешике.
Рак мозга, што се тиче мушкараца, највише је забележен у Београду, на северу Земље и јужном округу (Ниш, Лесковац, Врање).
Жене у Србији најчешће обољевају од рака дојке, рака плућа, рака дебелог црева и рака грлића материце. Такође је највећа стопа обољевања забележна баш на северу земље. Али, по црној статистици издвајају се опет Београд и и јужни округ.
Најмање баш у овом округу
Топлички округ (Прокупље, Куршумлија) бележи најмање бројеве оболелих, али и умрлих од малигних болести.
Код сваког десетог човека који дође на превентивни преглед - открије се болест
Министар здравља Златибор Лончар изјавио је недавно да се код осам или девет процената свих људи који дођу на прегледе пронађе неки проблем за који нису знали, али да је тај проблем излечив и људи настављају свој живот најнормалније, као да ништа није било.
- У супротном, да није дошло до тог откривања, вероватно кад би се јавиле тегобе било би касно и ти људи би се мучили, а то би било и велико оптерећење за здравствени систем, за њихове породице, али и привредне организације и за све укупно - истакао је министар.
Зашто симптоми изостају
Превенција је кључ до здравља, зато је неопходно редовно одлазити на контроле јер многе болести не дају симптоме у раној фази. Дешава се да сигнали у почетку изостану и то код малигнитета рецимо, а када се открије болест већ буде касно. Зато је превенција важна тема о којој морамо говорити, каже Ивана Анђелковић, менаџер за здравство која нас кроз свет здравља води сваког понедељка од 19 часова кроз Podcast Здраво са Иваном.
Када су у питању болести попут рака грлића материце, рецимо, према речима лекара, симптоми могу изостати дужи временски период, зато су редовне контроле важне како би се у оптималном периоду од годину дана болест открила на време.
- Лекари објашњавају да је годину дана оптималан период да се болест препозна у раној фази и да се излечи, ако говоримо о раку грлића материце. Велика је стопа смртности, а може се излечити, дакле, важно је да жене знају зашто је важно да редовно иду на прегледе, јер све то има смисла. Према појединим статистикама, код нас мушкарци највише умиру од рака плућа, а жене од рака дојке. Шта нам то говори? Да смо робови штетних навика, а с друге стране да прескачемо редовне контроле, јер и рак дојке је излечив ако се открије у раној фази. Зато морамо стално говорити о превенцији, и мотивисати људе да воде рачуна о свом здрављу - додаје Анђелковић.
Србија Данас/ Телеграф/М.Л./М.Б./ пренела: Д.М.