Грешка због које се ГУБЕ ВИТАМИНИ и минерали: Сви волимо ДОМАЋУ СУПУ, а ево КАКО се ПРАВИЛНО кува
Придржавајте се овог правила у припреми...
Домаћа супа је дефинитивно једно од најквалитетнијих домаћих јела које би што чешће требале да се нађу на вашем тањиру. Веома је добра за кости, али и за пробавне органе и варење и најбољи је избор у случају да сте болесни, прехлађени или имате неко вирусно обољење, јер опоравља организам, хидрира и надокнађује избубљене витамине и минерале.
Чисти ЈЕТРУ за ТРИ ДАНА: Скувала је СМЕСУ од ДВА састојка, одмах осетила ОЛАКШАЊЕ, подстиче пробаву и циркулацију
"Искочила ми је на ВРАТУ ЛИМФНА ЖЛЕЗДА!" Мира Шкорић ИГНОРИСАЛА СИМПТОМЕ опаке болести, ИСТИНУ јој саопштио ЛЕКАР
Увек пре бирајте домаћу супицу, уместо оних у кесицама.
Иако једноставнија и бржа за направити, домаћа супа уз само мало више труда доноси небројано много предности. Готове супе су углавном пуне адитива и шећера па самим тим анулирају бенефите овог важног напитка. Иако оне могу да буду прва помоћ код потребне хидратације и надокнаде електролита, увек бирајте опцију домаће супе јер ће вам она пружити много више хранљивих састојака а уколико је добро зачините, може бити и значајно укуснија од устаљеног укуса "готове" супе.
Супица је бољи избор од потажа.
Потажи уколико се праве од правих намирница могу да буду изузетно укусни и здрави. Али узимајући у обзир чињеницу да се праве од целих намирница могу да буду поприлично калорични. Зато могу бити добар избор за вечеру као комплетан оброк. Потажи направљени у ресторанима су најчешће прављени од брашна и неутралне павлаке, па иако поприлично укусни, нису прави избор за све оне који воде рачуна о својој исхрани. Уколико правите потаж код куће на пример од печурака, броколија или бундеве, добро скувајте намирнице, додајте лука, мало соли, бибера и зачина по укусу , измиксајте штапним миксером и избегавајте павлаку за кување. За декорацију додајте мало семеки бундеве на врх.
Утицаји супице на здравље:
Зими је погодна за грејање организма , јача имунитет и помаже у борби против прехлада. Лети је идеалан вид рехидратације, представља праву малу инфузију електролита, у периодима обимног знојења, али и након различитих гастроинтерстиналних тегоба, након повраћања и пролива. Умирује црева и помаже и олакшава пражњење
- Идеална је за дијете и посебне режиме исхране, посебно ако је направљена без додатака брашна и павлаке.
- Помаже у детоксикацији организма у целости, поред тога што хидрира организам, побољшава елиминацију токсина путем јетре.
- Уколико је правите од животињских костију, биће богата колагеном и на тај начин утицати на боље стање коштано зглобног система, али и коже у целости. Делује као антиејђжинг препарат и утиче на смањење целулита.
- Зачинска биља рузмарин, оригано, бибер , мајчина душица, першун су богати етеричним уљима и цинком који имају значајан антибактеријски и антивирусни ефекат. Додајте природне зачине у вашу супу и побољшајте шансе да се избегнете прехладу.
- Шаргарепа и целер основни састојци сваке домаће супе су богате витамином А и Ц који не само што помажу у детоксикацији и борби против инфекција, него и помажу у борби против разних кожних болести, посебно акни и екцема.
- Бујон од пилећег меса богат је гвожђем, витаминима Б комплекса, калцијумом, магнезијумом и цинком
- Пилеће месо током кувања отпушта аминокиселину цистеин која је врло слична ацетилцистеину који се користи као лек код различитих прехлада респираторног система. Она разлаже слуз у носу и грлу и олакшава дисање, а помаже и при искашљавању секрета из плућа.
- Истраживања су показала да поред ефикасности у борби против вирусних и бактеријских инфекција, домаћа супа, уколико се редовно конзумира може утицати на снижавање повишеног крвног притиска и холестерола.
Многи праве грешке у припреми
Иако делује врло једноставно за прављење на одређене ситнице морате обратити пажњу, уколико желите да супа буде укусна и да је из њених намирница извучен нутритивни максимум. Никада не кувајте супу на највећој температури. Боље је дуже је крчкати на блажој ватри, јер тако њени састојци не постан прекувани, а витамини и минерали убијени. Не претерујте са жачинима, посебно се са сољу, али и не експериментишите превише са зачинским биљем јер супа може да буде отужна.
Припрема пилећег бујона
Пилећи бујон се брзо и једноставно прави, а можете га направити у већим количинама, потом сачувати у замрзивачу. За њега Вам је неопходно пилеће месо, најбоље крила, батак, карабатак и врат, поврће по жељи, а најбоље шаргарепа, целер и першун. Кувајте месо и поврће, након кључања воде још 20-30 минута. Процедите и користите одмах или оставите у замрзивачу. Додајте со и бибер по жељи. Бујон можете конзумирати чист, али он може да буде и одлична основа за супе, чорбе или неко друго јело.
Сипајте две кашике маслиновог уља у шерпу, додајте исецкани црвени лук, 3 чена белог лука, празилук и мало ђумбира, све то динстајте 3 минута. Додајте 2л бујона, пилетину, ловоров лист, со и бибер по укусу. Додајте поврће по жељи (шаргарепа, целер, кромпир, батат, шпарглу), ако волите мало јачи укус, можете додати и печурке. Све то крчкајте на блажој ватри пола сата док поврће не омекша.
Супа за здраве кости
Уколико желите да унесете додатни калцијум у организам, домаћа супа од костију је право решење за Вас. Да би се добро калцијум абсорбовао потребно је додати мало сирћета или свеже цеђеног лимуна. Најбоље је да узмете говеђу кост, а можете додати и месо по жељи ( пилетина, ћуретина, телетина). Додајте тестенину или житарице у зависности од дијететских навика ( стандардна, интегрална тестенина, хељда, просо, киноа, интегрални пиринач). Умутите два беланцета и додајте мало першуна, соли и бибера.