Све више заражених! Имаш ГНОЈ У ГРЛУ? Тестирај се на ПОЛНУ БОЛЕСТ: Боја указује на инфекцију
Једна од најстаријих болести које су познате човеку.
Гонореја је веома честа полно преносива болест и једна је од најстаријих које су познате човеку. Изазивач обољења је грам негативна bakterija Neisseria Gonnrohoeae koja се размножава у топлим и влажним деловима репродуктивног система, укључујући грлић материце, материцу, јајоводе жене као и уретру код мушкараца и жена. Такође, могућ је развој бактерије у устима, грлу, очним капцима и анусу.
"ОТИШЛА САМ ПО ЈОШ ЈЕДНУ ДОЗУ КОНТРАЦЕПЦИЈЕ код гинеколога, а он ми је саопштио да сам у 28. НЕДЕЉИ ТРУДНОЋЕ!" Мислила је да јој циклус касни због инјекција
Гледај га овде и ПОЛУДЕЋЕ ЗА ТОБОМ! Популарна ТикТокерка открила трик на који мушкарци "откидају"
Забрињавајућа чињеница је да је од јануара до септембра прошле године било 56.327 позитивних тестова, у поређењу са 46.541 у 2019., чиме је оборен рекорд у то време, пише The Сун.
Многи људи никада не добију симптоме ове полно преносиве инфекције.
Стручњаци страхују да би зараза, која се шири путем коже или устима могла да постане резистентна чак и на антибиотике.
Доктор Националне здравствене службе за се*суално здравље и медицински директор Превенте, доктор Џон Вајт рекао је: „ово је најновији забрињавајући податак који указује на нагли пораст стопе сексуално преносивих инфекција.
Уколико се не лечи гонореја може изазвати озбиљне последице по здравље укључујући пелвичну инфламаторну болест (ПИД), која може водити ка стерилитету и појави ектопичне (ванматеричне) трудноће. Такође, нелечена инфекција може довести до развоја менингитиса и септикемије.
Колико је честа гонореја?
По заступљености, гонореја је друга бактеријска полно преносива болест, одмах иза хламидије. Процењује се да на годишјнем нивоу 62 милиона људи буде заражено гонорејом и то више жена него мушкараца. Најзаступљенија је међу адолесцентима који су промискуитетни, чешће мењају партнере те су они циљна група скрининга на гонореју. Веома честа је удружена инфекција са хламидијом која је присутна у 25-40 одсто случајева заражених жена.
Како се преноси гонореја?
Гонореја се преноси током вагиналног, оралног или аналног полног односа. Преноси се и током вагиналног порођаја са мајке на дете. Потпуно је нетачно уврежено мишљење да се преноси коришћењем тоалета након што га је посетила заражена особа јер ова бактерија захтева посебне услове погодне за развој и размножавање. Ван тела може преживети свега пар секунди или минута и не може се наћи на кожи шака, руку или ногу.
Свака се*суално активна јединка може бити заражена, а најраспрострањенија је међу адолесцентима који често мењају се*суалне партнере.
Симптоми
За разлику од већине полно преносивих болести, симптоме инфекције ће пре приметити мушкарац него жена. Потребно је да прође од 1 до 14 дана да би се развила симтоматологија уз напомену да код мушкараца овај период инкубације може трајати и до 30 дана.
Мушкарци чешће примећују симптоме. Они су најчешће карактеристични и почињу у виду осећаја голицања или пецкања у уретри, чешћег и болног мокрења. Касније ерекција може бити болна и појављује се бели или жути исцедак из пениса који постаје све гушћи како болест одмиче. У мањем броју случајева мушкарци не морају осећати било какве симтоме обољења!
Жене у више до 50 одсто случајева не осећају тегобе обољења, па се њачешће јављају пошто је партнер приметио симпоме инфекције. Уколико се јаве, симптоми су неспецифични, слабије изражени и јављају се постепено. У неким се случајевима јавља тек незнатан бол и печење при мокрењу уколико је захваћена уретра. Уколико је захваћен грлић материце јавља се појачани жућкасто-зеленкасти гнојни исцедак, густе конзистенције и непријатног мириса.
Мушкарци или жене који су имали анални однос могу имати гонококну инфекцију ректума која је најчешће праћена сврабом, исцедком или крварењем из овог дела тела. Гонореја се може наћи и у усној дупљи након оралног односа са инфицираним партнером.
Зашто гонореју треба схватити озбиљно?
Нелечена инфекција може довести до озбиљних репродуктивних проблема или других озбиљних здравствених проблема. Као и сама инфекција и неке од компликација до којих доводи могу проћи без уочљивих симптома.
Уколико се не лечи гонококна инфекција, долази до ширења инфекције са грлића материце усходно ка материци и јајоводима те развоја пелвичне инфламаторне болести (ПИД) у 10 до 40 одсто случајева. ПИД могу, али и не морају, пратити симптоми као што су: повишена телесна температура, грчеви и болови у доњем делу трбуха и карлице, болови током полног односа. Након нелечене епизоде ПИД-а може доћи до стварања абсцеса који се тешко третирају, затим до стварања ожиљног ткива које оштећује јајоводе са последичним развојем стерилитета и повећаним ризиком за развој ектопичне (ванматеричне) трудноће која може животно угрозити пацијенткињу.
Код мушкараца, даљим развојем обољења, инфекција се шири у мошнице и развија се epididymitis тј. упала изводних канала тестиса у којима сперматозоиди сазревају. Симптоми који прате ово обољење су отечени и болни тестиси, а последица која може проистећи уколико се ово стање не лечи је неплодност.
25-40 одсто оболелих од гонореје има удржену инфекцију с хламидијом која такође може довести до озбиљних компликација. Адекватна дијагностика и терапија оба обољења је од изузетног значаја!
Након дужег трајања обољења инфекција се може проширити и захватити зглобове (најчешће колено), мождане овојнице (менингитис) или срце (ендоцардитис) код оба пола!
Гонореја и трудноћа
Током вагиналног порођаја мајка која је заражена може пренети гонореју беби. Најчешће, инфекцијом буду захваћене бебине очи, затим зглобови али може доћи чак и до развоја сепсе. Изузетно је важно што пре открити и лечити инфекцију уколико је присутна код труднице!
Имунитет
Једном лечена и излечена инфекција не доводи до заштите од инфекције у будућности јер се инфекцијом не ствара имуност на гонореју. Зато је јако битно придржавати се мера превенције обољења и користити заштиту током полног односа.