ГЛАВОБОЉА, УМОР, НЕСАНИЦА
Гора је од ОТРОВА - Доктор упозорио на овако припремљену ЗИМНИЦУ, може изазвати бројне последице по здравље
Временом утиче на квалитет сна, доводи до пада енергије, а могу се јавити и главобоље.
Сезона припреме зимнице је иза нас, мада многи и сада спремају кисели купус и киселе поврће. Многи сматрају да је ово ефикасан и здрав начин да се припреми храна за зиму, а ево шта о томе мисле лекари.
Здрава је само она која се прави како треба. О томе шта је здрава зимница и колико она помаже организму, причао је нутрициониста Предраг Ненадић за РТС.
"Храна је лек ако се правилно користи, али такође може да буде и штетна, да не кажем отровна. Због тога треба водити рачуна шта се једе. Када се правилно спреми, зимница не губи ништа од својих храњивих вредности, добија пробиотичке особине".
Здрава зимница
Зимница нуди доста здравствених добробити, али само она која је ферментисана, објашњава Ненадић. Тајна чувања здравих особина поврћа и воћа управо је ферментација.
Ферментисане намирнице обезбеђују организму здраве бактерије које су му неопходне ради уравнотежавања цревне флоре. Најважнија ствар код зимнице јесте то што су ферментацијом сачувани витамини и ензими у храни.
"Најбитнији су ензими. Они су варнице живота. Они учествују у свим метаболичким процесима у нашем организму. Њих уносимо само свежим воћем и поврћем и веома су термолабилни, што значи да нестају и при малом порасту температуре. Зимница, кад се правилно спреми, она ништа не губи од својих нутритивних вредности. Она их све задржава. Поред тога, добија нешто ново. Добија те пробиотичке особине које су веома битне. Због тога је ферментисана зимница много боља и здравија од пастеризоване“, каже Ненадић.
Некада се зимница конзервирала тако што се додавало природно јабуково сирће. Такође се стављао рен, бели лук, першун, рузмарин, босиљак… Све то је природно биље које има изражене природне антимикробне особине.
Зимница која није здрава
Данас смо све то заменили хемијским средствима. Тако се данас претерано користи винобран, као и конзерванси у претераној количини што све доноси штету нашем организму.
Многи данас спремају зимницу пастеризацијом. То, сматра Ненадић, није добро јер та храна нама не може да буде од користи. Пастеризацијом се, наиме, уништавају сви витамини и ензими. Минерали се не уништавају, али они без витамина и ензима не значе ништа.
Када из дана у дан путем хране ми трујемо свој организам, нисмо ни свесни да ће једног дана то да произађе у болест.
"По једном килограму поврћа не сме да се стави више од једног грама конзерванса или 0,5 грама винобрана. То је и закон. Ако се стави више, онда таква зимница ствара здравствене проблеме као што су главобоља, умор, несаница", упозорава Ненадић.