НАУКА ОТКРИВА: Ево како ХОРМОНСКИ ПОРЕМЕЋАЈИ утичу на САН код жена, и како се БОРИТИ ПРОТИВ ТОГА
Није лако бити жена!
Америчка Национална фондација за сан процењује да је ризик од проблема са спавањем (отежано успављивање, испрекидан сан и рано буђење) 40% већи код жена него код мушкараца и да хормони имају велики утицај на то.
Иако узроци несанице могу бити разни - од психичких обољења, преко свакодневних стресних ситуација и емотивних траума, до лоших животних навика - Мери Џејн Минкин, гинеколог и професор на Одељењу за акушерство, гинекологију и репродуктивне науке на Универзитету Јејл, истиче да примери из праксе и студије указују на то да хормони вероватно имају значајну улогу кад су жене у питању.
ЗА ПРИПРЕМУ СЛАВСКОГ ЖИТА ВАЖНО ЈЕ ДА ИСПОШТУЈЕТЕ 2 ПРАВИЛА: Не знају баш све домаћице О ЧЕМУ СЕ РАДИ
ХОРОР У НОЋНОМ КЛУБУ: Девојци одједном ПОЗЛИЛО, када је СТИГЛА у БОЛНИЦУ, налази показали неочекиване ПРОМЕНЕ
Тајна ЗДРАВОГ ЖИВОТА Тање Бошковић: Последњих 35 година нисам имала ни кијавицу! Ево због чега!
Међутим, проблем је далеко компликованији и не може се приписати само хормонима. Треба узети у обзир да жене обављају већину кућних послова, више се баве емотивним проблемима породице и трпе јаче степене анксиозности.
- Када посматрате хормонско лучење током просечног менструалног циклуса, видећете да нивои естрогена и прогестерона стално варирају, при чему се велики пад естрогена јавља непосредно пре менструације. Многе жене ми говоре да дан или два пре менструације врло лоше спавају - истиче професорка Минкин.
Многе труднице изјављују да блажено спавају, а то се према Минкиновој, највероватније може повезати са високим нивоима естрогена и прогестерона који су природни током трудноће.
Повезаност несанице и менопаузе
Када жена уђе у перименопаузу, почиње да осећа веће осцилације хормона и производи мање естрогена и прогестерона током месеца, што може штетно утицати на њен сан.
Минкинова и колеге сматрају да би тачну корелацију између несанице и тих хормонских промена требало детаљније истражити, посебно што сан могу реметити и сами валунзи, који су, опет, изазвани недостатком естрогена.
- Истраживања која се баве спавањем и прате жене које примају терапију надокнађивања хормона указују на јаку везу између женских хормона и несанице - наводи професорка Минкин.
Терапија надокнађивања хормона често се прописује женама у менопаузи (и постменопаузи) како би им помогла да се лакше носе са нежељеним ефектима, као што су проблеми са спавањем. Неке врсте терапије надокнађивања хормона укључују само естроген, док друге комбинују естроген и прогестерон.
Иако жене у постменопаузи имају веома низак ниво естрогена и прогестерона, када се процес менопаузе заврши, често почињу боље да спавају.
-Мислимо да неким женама може више да смета варирање хормона него сам ниво хормона - каже Минкинова.
Додаје да ако се жена у постменопаузи ипак бори са несаницом, за то би могао бити одговоран низак ниво хормона, па препоручује консултације са лекаром о терапији надокнађивања хормона.
Помоћ за добар сан
Хадине Џофи, професорка психијатрије и директорка Центра за здравље жена и родну биологију "Мери Хориган Конорс" на Универзитету Харвард, каже да хормонске флуктуације могу бити узрок несанице код неких жена, али да код других поремећаје сна могу изазвати анксиозност, бучне комшије или спавање с партнером који хрче.
Каже да док неке жене током трудноће добро спавају, многе друге пријављују страшну несаницу. Зато саветује - ако желите да откријете да ли код вас постоји веза између хормонских промена и несанице, пратите те промене.
- Ако знате да два или три дана у месецу не спавате добро, потрудите се да тада спроводите најбољу могућу хигијену сна - избегавајте алкохол, а ако имате партнера са којим делите породичне обавезе, можете га замолити да устаје ноћу како би се побринуо за дете - саветује професорка Џофи.
- Понекад и циљани третман тих дана може помоћи, додаје она. На пример, узимање неколико милиграма мелатонина пред спавање - хормона који наш мозак природно производи као одговор на мрак - може сигнализирати мозгу да је време за починак. Или, ако вам је прописан лек за спавање, то би могло бити време да га попијете - сугерише Џофијева.
Шта подразумева здрав сан?
Лош сан спречава организам да се опорави од активности из претходног дана и оптимално припреми за следећи. Поред пада расположења и енергије на дневном нивоу, дугорочно гледано, проблеми са спавањем могу довести до депресије и анксиозности, а утичу и на физичко здравље.
Изазивају пад имунитета, што нас чини подложнијим вирусима; стварају ризик од дијабетеса услед мањег лучења инсулина, због поремећаја ензима могу довести до повећања телесне тежине, а утичу и на повишење крвног притиска, што може довести до кардиоваскуларних обољења.
Здрав сан подразумева да се особа успава у року од 15 минута од одласка у кревет, да редовно спава око осам сати дневно, да јој је сан стабилан и без честих буђења, промена положаја, хркања и слично, да се ујутру лако буди и осећа одморно и да је током дана продуктивна и да не осећа поспаност.