СТРЕС МОЖЕ ДА СЕ ЛЕЧИ ХРАНОМ! Али не мислимо на КОЛАЧЕ И ЧИПСЕВЕ, већ на одређене намирнице које ће вам ВРАТИТИ ХОРМОНЕ У РЕД
Жене су подложније стресу, те им је потребна већа количина суперхране
Упркос томе што су нутритивне потребе мушкараца и жена изузетно сличне, стручњак за храну каже да су даме склоније флуктуацији стреса који утиче на промену нивоа хормона.
Добра вест је да се хормоснке осцилације могу решити козумацијом довољно "суперхране" високе нутритивне вредности. Укусне посластице као што су црна чоколада и лосос су одличне за подршку лошем расположењу и променама које се јављају током менопаузе. Ешли Тош, стручњак за исхрану рекла је:
- Постоје одређени хранљиви састојци који су важнији за један пол од другог из различитих разлога. На пример, женама у репродуктивном добу биће потребно више гвожђа због тога што га губи током менструације. Слично томе, жене које пролазе кроз менопаузу могу имати користи од више калцијума и витамина Д како би подржале здравље својих костију током овог периода.
- Саставили смо низ суперхране које би жене можда желеле да узму како би вратиле све важне хранљиве материје у своја тела током различитих тачака свог живота, каеже Ешли и наводи следеће.
ПОВРАЋАЊЕ, УМОР И ЗНОЈЕЊЕ: Само зато што се правите да СИМПТОМИ не постоје, не значи да ће НЕСТАТИ, обавезно се ПРЕГЛЕДАЈТЕ!
Партнер "СТРУЖЕ" ЦЕЛУ НОЋ? Стручњак за спавање открива ТРИК за ХРКАЊЕ који чини чуда – али већина неће имати ХРАБРОСТИ
Спанаћ
Тамно лиснато поврће попут спанаћа и кеља богато је фолатима (витамин Б9) који играју кључну улогу у расту ћелија. Због тога је фолна киселина посебно важна код трудница и оних жена које покушавају да затрудне.
Лосос
Лосос је једна од најбољих суперхрана за жене, јер има висок садржај витамина Д и помаже у одржавању здравих костију. Како жене старе и приближавају се менопаузи, све је већа вероватноћа да ће патити од губитка коштане масе. Намирнице са високим нивоом витамина Д може бити тешко пронаћи, тако да је дефинитивно вредно да фрижидер напуните лососом!
Тамна чоколада
Познато је да тамна чоколада помаже у ублажавању менструалних болова захваљујући високим нивоима магнезијума, такође је одличан појачивач расположења и може помоћи у ослобађању од стреса. Да бисте заиста имали користи од тамне чоколаде, одлучите се за брендове који су незаслађени и без адитива.
Пасуљ
Пасуљ је пун влакана и одличан је за помоћ женама које доживљавају валунге током менопаузе. Међутим, потребно га је узимати дугорочно да би се виделе предности.
Ђумбир
Надимање је уобичајен непријатан осећај који доживљавају жене, посебно зато што је симптом ПМС-а. Противупална својства ђумбира значе да је одличан за борбу против надимања, такође подстиче варење и помаже код мучнине.
Витамини - где се који налази?
А (Ретинол): Подржава вид, кожу, раст костију и зуба, имунитет и репродукцију.
Налази се у: мангу, шаргарепи, тиквицама, бундеви, броколију и говеђој јетри.
Б1 (Тијамин): Подржава енергетски метаболизам и функцију нерава.
Налази се у: лубеници, парадајзу, спанаћу, сојином млеку, немасној шунки, свињским котлетима и сунцокретовим семенкама.
Б2 (рибофлавин): Подржава енергетски метаболизам, нормалан вид и здравље коже.
Налази се у: спанаћу, броколију, печуркама, млеку, јајима, јетри, остригама и шкољкама.
Б3 (Ниацин): Подржава енергетски метаболизам, здравље коже, нервни систем и систем за варење.
Налази се у: спанаћу, кромпиру, парадајзу, немасној млевеној говедини, пилећим прсима, шкампима, туњевини (у води) и јетри.
Б12: Користи се у синтези нових ћелија, помаже у разградњи масних киселина и аминокиселина, подржава одржавање нервних ћелија.
Налази се у: млеку, месу, живини, риби, јајима и шкољкама.
Б6 (Пиридоксин): Метаболизам аминокиселина и масних киселина, производња црвених крвних зрнаца.
Налази се у: банани, лубеници, парадајзу, кромпиру, броколију, спанаћу, пилећим прсима и белом пиринчу.
Ц (аскорбинска киселина): Користи се у синтези нових ћелија, помаже у разградњи масних киселина и аминокиселина, подржава одржавање нервних ћелија.
Налази се у: мангу, наранџи, лимуну, грејпфруту, јагодама, кивију, спанаћу, броколију, црвеној паприци, пес и парадајзу.
Д: Промовишите минерализацију костију.
Налази се у: млеку, жуманцету, јетри, масној риби и сунчевој светлости.
Е: Антиоксиданс, регулише оксидационе реакције, подржава стабилизацију ћелијске мембране.
Налази се у: авокаду, бакалара, шкампи, тофуу, пшеници и семену сунцокрета.
К: Синтеза протеина за згрушавање крви, регулише калцијум у крви.
Налази се у: спанаћу, броколију, прокуљу, лиснатом зеленом поврћу и јетри.
Фолат: Подржава синтезу ДНК и формирање нових ћелија.
Налази се у: парадајзу, броколију, спанаћу, шпаргли, бамији, боранију и црном грашку.
Биотин: Енергетски метаболизам, синтеза масти, метаболизам аминокиселина, синтеза гликогена.
Пронађено у: Широкој лепези хране..
Пантотенска киселина: Подржава енергетски метаболизам.
Налази се у: Широкој лепези хране.