Често једете ХРАНУ ИЗ КОНЗЕРВЕ? Нутриционисти откривају како УТИЧЕ НА ЗДРАВЉЕ, на једно ПОСЕБНО УПОЗОРАВАЈУ
Главна брига стручњака су саме конзерве – многе користе такозвани бисфенол А или БПА
Вечно питање које мучи већину оних који се труде придржавати избалансираног начина исхране је свакако оно о храни у конзервама. Да ли уопште здрава, садржи ли штетне састојке, колико бисмо је често смели јести..?
Za BBC o томе је проговорило неколико стручњака, с циљем да информишу људе о њиховим прехрамбеним навикама и стану на крај предрасудама. Реч је о дипломираним нутриционистима с вишегодишњим искуством.
Ставите СИРЋЕ у ВОДОКОТЛИЋ и оставите га да делује: Трик који ће вам олакшати живот! (ВИДЕО)
ЗНАТЕ ЛИ ШТА СУ ОЧНЕ МУШИЦЕ? Ако пред очима понекад видите СВЕТЛУЦАВЕ ТАЧКИЦЕ И МАНТА ВАМ СЕ - ево шта то значи
Како би се конзервисана храна загревала на температури при којој се уништавају бактерије, буђ и квасци те инактивирају ензими (термичко конзервисање на врло високим температурама). Као и код "обичног" кувања, то значи да долази до уништавања одређених нутријената.
Најбоље опције
Управо из тог разлога, многи сматрају да је конзервисана храна заправо врло сиромашна нутријентима, а између такве и смрзнуте, бираће ову другу. Но то није увек паметнија ни боља опција, кажу нутриционисти.
- Постоји читав низ конзервисаних врста хране које можете јести - од воћа, поврћа, кромпира и махунарки попут леблебија и леће до рибе, па чак и готових супа, прженог кукуруза и chilija. Но неке су врсте, нутриционистички гледано, боље од других. Конзервисана риба попут лососа је врло здрава. И махунарке су добар извор протеина и немају много масти", објашњава Бриџет Бенелам za BBC.
- Нажалост, до данас немамо много података о упоредби конзервисане и смрзнуте хране", додаје она уз напомену да значајнији губитак нутријената ни у једној ни у другој опцији не би требао постојати.
Главни нутријенти који се губе у процесу конзервације неки су витамини топљиви у води, а кључни су за здраву кожу, крвне жиле, кости и нервни систем - ипак је, дугорочно, најбоље најчешће бирати свежу храну.