ХРАНА МОЖЕ БИТИ ОТРОВ АЛИ И ЛЕК: Ево како ТРЕБА поделити оброке и ШТА јести у току дана!
Исхрана је пола здравља.
Исхрана је потреба коју мора да задовољи сваки човек. Од тога шта уносимо у наш организам зависи и како ће се тело понашати. Да ли ћемо бити витални, пуни снаге и енергије, или пак се осећати уморно, безвољно и тромо.
Ово су сигнали да имате вишак токсина у организму! Не игноришите!
Недостатак витамина А: Ноћно слепило, акне и још пет знакова!
АНАФИЛАКТИЧКИ ШОК: Ево како настаје и на који начин је потребно благовремено одреаговати!
Нашем телу храна обезбеђује многе неопходне састојке - од довољне количине течности до потребних протеина, угљених-хидрата, масти, витамина и минерала. Храна коју свакодневно конзумирамо не служи нам само да задовољимо потребу, већ храну треба користити као лек.
Сам избор хране зависи од личног избора, често је неадекватан и зависи од више чиниоца, традиције, стеченог понашања, социјалног статуса, доступности намирница и времена у којем се живи. Све је више приметан утицај западног начина живота где конзумација полуготове и готове хране мења прехрамбене навике и све чешће се конзумира "у ходу" и ван куће.
Како правилно јести?
Одржавање оптималне ухрањености може допринети бољем исходу и подношењу лечења, али и целокупном квалитету живота.
Равномерно распоређени оброци у дану представљају дневну карту за регулисани унос енергије и храњивих ствари.
Поделите дневни енергетски унос на барем 3-5 оброка дневно, не прескачите оброке и не спајајте их. Ово представља темељ правилне и здраве исхране, преносе страни медији.
Да би сте преко хране обезбедили себи хранљиве материје и довољно енергије потребно је да се придржавате неких правила:
Доручак– најважнији оброк у дану који се често не конзумира. Обезбеђује организму енергију потребну за остатак дана. Квалитетан пример доручка су овсене пахуљице с јогуртом или млеком уз пола чаше сока од свеже цеђеног воћа, интегрални хлеб или пецива с млечним намазом.
Међуоброк– замените пекарске производе свежим воћем или поврћем, орашастим плодовима или здравим сендвичем koji prethodno можете припремити код куће
Ручак- шарена салата од поврћа с печеном пилетином или интегрална тестенина са домаћим умаком од динстаног поврћа
Вечера – лаган и куван оброк богат поврћем и протеинима. Избегавајте намирнице богате "скривеним" шећерима попут заслађених негазираних пића, сосова за салату, кечапа и сличних прелива које садрже велику количину шећера.
Уз правилну организацију оброка, важно је имати на уму да унос одређених намирница у тачно одређено доба дана доприноси бољој апсорпцији хране и регулацији телесне тежине.
Први део дана, од 7-15х - најпожељније је конзумирати угљене хидрате, али и воће које помаже избацивању штетних твари.
Други део дана, од 15-20х –пожељно је конзумирати храну богату протеинима попут млечних производа, меса, рибе, јаја, јер се на тај начин организму обезбеђују неопходни хранљиви елементи, нарочито аминокиселине које су кључне за одржавање мишићне масе.
Последњи оброк требао би бити 2-3 сата пре одласка на спавање и трудите се да он буде сачињен од поврћа које је богато влакнима. Влакна у нашем организму имају улогу да пречисте све штетне ствари које смо унели током дана. Зелено и лиснато поврће садржи велику количину влакана, као и шаргарепа коју не би требало кувати. Дан би требало да завршите салатом од свежих састојака преливеном са малом количином маслиновог уља и сока од лимуна.