ЈЕДИТЕ ПАМЕТНО: Ово је 10 ТРИКОВА како да уживате у ПРАЗНИЧНОЈ ТРПЕЗИ а да се НЕ УГОЈИТЕ нити један ГРАМ!
Није компликовано
Почело је за многе најлепше доба године. Божић је све ближе, празничне кућице пуне су хране којој је тешко одолети, а када је у питању уживање у колачима и специјалитетима које са собом носи божићно време - "најгоре" тек долази.
Празнично време је, између осталог, и оно у којем људи имају тенденцију добијати на тежини. Иако пола килограма или килограм-два вишка не звучи тако страшно, ради се о додатној тежини коју већина људи не изгуби наког празника.
Будите увек с*кс бомба: Ово је проверени рецепт за невероватан врхунац
ОВО СВИ РАДИМО ПОГРЕШНО: Нутриционисткиња ОТКРИВА зашто не треба конзумирати КАФУ пре оброка
ХИТНА ИНТЕРВЕНЦИЈА! Ево како помоћи особи која има СРЧАНИ УДАР, симптоми могу изостати, БУДИТЕ ПАЖЉИВИ
Због тога је добијање на тежини за време празника један од највећих доприноса укупном гојењу током године.
Међутим, добра вест је да накупљање килограма за веме празника није неизбежно. У наставку прочитајте 20 савета који ће вам помоћи да се бројка на ваги не повећа у раздобљу које је пред нама, без гладовања.
1. Будите активни с члановима породице
Седње на каучу, гледање телевизије и уживање у сланим и слатким специјалитетима омиљена је активност многих породица у време празника.
Неактивност може допринети повећању телесне тежине, посебно када се проводи у лежећем положају. Покушајте у да породичу празничну рутину уведете и неке заједничке активности које ће помоћи у контроли телесне тежине, попут шетње, која је једноставна, скренуће вам мисли с хране и повезати вас с вољенима.
2. Будите паметни када грицкате
За време празника нездрави залогаји попут колачића стално су нам на располагању, а када су нам тако лако доступни, већа је вероватноћа да ћемо бити склонији непотребним залогајима.
Код куће тај проблем решите тако да слатке залогаје не држите увек тамо где су вам видљиви, а на послу или породичним вечерама будите свесни својих навика. Ако схватите да једете само зато што вам је храна достпна,а не зато што сте гладни, покушајте се суздржати. Такође, ако осетите глад, покушајте понекад уместо колача појести нешто здраво, попут воћа или орашастих плодова.
3. Обратите пажњу на величину порција
С великим порцијама дођу и велики килограми, зато припазите колико хране стављате на ваш тањир - Божић не значи да вам је потребно више хране него иначе да се наједете.
4. Будите свесни онога што једете
За време празника често једемо и радимо хрпу других ствари и не обраћамо пажњу на количине. Покушајте јести без ометања са стране, једите полако и темељито жвачите храну и тако ћете боље препознати сигнал вашег тела да сте сити и појести мање.
Такође, пре јела неколико пута дубоко удахните, што ће вам помоћи да се опустите и будете усресрежени на храну.
5. Наспавајте се
Мањак сна није неуобичајен за време празника и може узроковати гојење јер ненаспавани људи су гладнији, једу више калорија и мање су активни. Зато припазите на количину сна.
6. Контролишите ниво стреса
Празнично време је предивно, али може бити и стресно. Код људи који су под стресом повишен је ниво кортизола, хормона чије повишене количине могу утицати на тежину јер је повезан с већим уносом хране.
Такође, због стреса смо склонији једењу брзе хране. Због свега наведеног битно је избегавати стрес, не само за време празника него током целе године. У борби са стресом могу вам помоћи вежбање, медитација, јога, дубоко дисање...
7. Не заборавите на протеине
Оброци за време празника су обично богати угљеним хидратима, али битно је да укључите и протеине, који подстичу осећај ситости, а корисни су и за одржавање тежине. Помоћи ће вам да смањите унос калорија, убрзавају ваш метаболизам и повећавају ниво хормона који смањују апетит.
8. Фокусирајте се на влакна
И влакна су битна за осећај ситости. Неке студије показале су да влакна помажу у смањењу уноса броја калорија - зато учините све да буду део ваших оброка. Једите воће, поврће, целе житарице, орашасте производе, семенке...
9. Смањите "чупкање" хране
Многи од нас доста времена троше на кување и печење, што такође доводи до повећања тежине јер уз кување и печење долази дегустирање свега што припремамо, а чак и мали залогаји могу са собом донети килограме.
Наравно, пробање јела је важно, посебно ако кувате за друге, али мали залогај је и више него довољан. Трик који ће вас сприечити да једете превише хране док је спремате јесте да кувате сити.
10. На забаву понесите здраво јело
Празничне забаве, одлазак у госте, породична дружења... често су места на којима не можемо превише утицати на одлуку домаћина шта ће кувати.
Међутим, ако ви припремите нешто здраво што ћете понети са собом, осигураћете си да имате нешто здраво за појести без обзира на осталу понуду хране.