ИЗУЗЕТНО БОЛНА ПРОЦЕДУРА - Миљана Кулић три пута прекинула трудноћу, а сада је поново носећа, ево које су могуће ПОСЛЕДИЦЕ процеса
Један прекид трудноће може се одразити на репродуктивно здравље жене, а ево шта подразумева и када се изводи.
Како је јуче објављено у Елити, Миљана Кулић је поново трудна и то са бившим момком са којим се безброј пута свађала и мирила, Лазарем Чолићем Золом.
Према речима Миљанине мајке, Марије, Миљана је вероватно остала трудна летос када се видела са Золом у једном хотелу у Београду. Ова Миљанина трудноћа није била предвиђена, а судећи по њеном здравственом стању Миљана не би смела да остане трудна. Пије лекове које јој је преписао психијатар и дужна је једном месечно да иде на контролу, а поред тога има и тромбове kkao је Марија открила, тако да не би смела да ризикује и има још једну киретажу.
Миљана је, подсећамо, већ имала три киретаже, а ево шта заправо значи прекид трудноће, каква је то процедура и који су ризици.
Прекид трудноће
Идеално је извршити прекид трудноће после 6-7 недеља старости, односно после визуелизације плода у материчној дупљи. Киретажа је захват коме су неретко подвргнуте жене из терапеутских разлога иако су желеле да задрже трудноћу али је плод нпр. био изложен погубним утицајима било лечења (зрачење, терапије, лекови), или физичким назнакама проблема са плодом.
Наравно, постоје и случајеви нежељене трудноће, када киретажа представља тешку одлуку до које не долази преко ноћи, а која мора да прође одређене процедуре и провере.
Вештачки прекид трудноће (киретажа, односно абортус) је сваки прекид трудноће старе до 10 недеља спроведен у медицинским условима и од стране стручног и обученог медицинског особља. Прекид трудноће (абортус) се изводи искључиво на захтев труднице.
Како изгледа интервенција
Када је реч о прекиду трудноће, морамо имати у виду да је ово специјално стање у којем постоји велики број околности које могу довести до тога да се трудница сама или њени лекари одлуче да је тоједино решење. Иако је ова процедура скоро по правилу асоцијација на елиминисање само нежељене трудноће, не смемо заборавити да је ово најчешће најважнија процедура којом се спашава живот труднице, а некада и њене породице. Сходно томе, важећепроцедуре имају за циљ да потврде сврсисходност, неизбежност и етичност одлуке. Не смемо заборавити ни на емотивне компоненте овог процеса и деликатност ситуације у сваком случају.
Неколико информација које свака жена мора знати.
Пре интервенције неопходно је да трудница донесе на увид папир са крвном групом и Рх фактором. Ово је јако важно због касније имунизације уколико је Рх негативан.
Интервенција се најчешће врши у краткотрајној аналго - седацији (у народну позната као општа анестезија) и неопходно је да 2х пре интервенције трудница не уноси никакве течне напитке, а 4х пре чврсту храну.
Поред опште анестезије, интервенцију је могуће извести и у локалној анестезији, односно уз такозвани Парацервикални блок (где се локални анестетик убризгава у грлић материце).
Сама процедура, када се изводи по правилима струке и од стране едукованог гинеколога што се мора напоменути, је изузетно безбедна, али болна.
Могуће пост процедуралне компликације су врло ретке. Неке од њих јесу:
ендометритис (запаљење слузокоже материце)
перфорација материце (пробој материце инструментом)
стерилитет (неполодност)
Трајање процедуре
Само трајање интервенције је кратко. Интервенција прекида трудноће траје између 5 и 10 минута.
Ова процедура се изводи специјалним инструментом – киретом, инструментом који на дугачкој дршци има елиптични прстен с оштрим спољним рубом, као и аспирационом канилом. Киретажа је медицински поступак у којем се струже слузница материце са свим материјалом који се налази у шупљини материце. Потребно је проширити прво грлић материце поступком дилатације, да би се могло продрети до слузнице материце.
Након интервенције, жена остаје у установи још 1х ради опсервације. Време за прву контролу је 10 дана након процедуре.