IZUZETNO BOLNA PROCEDURA - Miljana Kulić tri puta prekinula trudnoću, a sada je ponovo noseća, evo koje su moguće POSLEDICE procesa
Jedan prekid trudnoće može se odraziti na reproduktivno zdravlje žene, a evo šta podrazumeva i kada se izvodi.
Kako je juče objavljeno u Eliti, Miljana Kulić je ponovo trudna i to sa bivšim momkom sa kojim se bezbroj puta svađala i mirila, Lazarem Čolićem Zolom.
Prema rečima Miljanine majke, Marije, Miljana je verovatno ostala trudna letos kada se videla sa Zolom u jednom hotelu u Beogradu. Ova Miljanina trudnoća nije bila predviđena, a sudeći po njenom zdravstvenom stanju Miljana ne bi smela da ostane trudna. Pije lekove koje joj je prepisao psihijatar i dužna je jednom mesečno da ide na kontrolu, a pored toga ima i trombove kkao je Marija otkrila, tako da ne bi smela da rizikuje i ima još jednu kiretažu.
Miljana je, podsećamo, već imala tri kiretaže, a evo šta zapravo znači prekid trudnoće, kakva je to procedura i koji su rizici.
Prekid trudnoće
Idealno je izvršiti prekid trudnoće posle 6-7 nedelja starosti, odnosno posle vizuelizacije ploda u materičnoj duplji. Kiretaža je zahvat kome su neretko podvrgnute žene iz terapeutskih razloga iako su želele da zadrže trudnoću ali je plod npr. bio izložen pogubnim uticajima bilo lečenja (zračenje, terapije, lekovi), ili fizičkim naznakama problema sa plodom.
Naravno, postoje i slučajevi neželjene trudnoće, kada kiretaža predstavlja tešku odluku do koje ne dolazi preko noći, a koja mora da prođe određene procedure i provere.
Veštački prekid trudnoće (kiretaža, odnosno abortus) je svaki prekid trudnoće stare do 10 nedelja sproveden u medicinskim uslovima i od strane stručnog i obučenog medicinskog osoblja. Prekid trudnoće (abortus) se izvodi isključivo na zahtev trudnice.
Kako izgleda intervencija
Kada je reč o prekidu trudnoće, moramo imati u vidu da je ovo specijalno stanje u kojem postoji veliki broj okolnosti koje mogu dovesti do toga da se trudnica sama ili njeni lekari odluče da je tojedino rešenje. Iako je ova procedura skoro po pravilu asocijacija na eliminisanje samo neželjene trudnoće, ne smemo zaboraviti da je ovo najčešće najvažnija procedura kojom se spašava život trudnice, a nekada i njene porodice. Shodno tome, važećeprocedure imaju za cilj da potvrde svrsishodnost, neizbežnost i etičnost odluke. Ne smemo zaboraviti ni na emotivne komponente ovog procesa i delikatnost situacije u svakom slučaju.
Nekoliko informacija koje svaka žena mora znati.
Pre intervencije neophodno je da trudnica donese na uvid papir sa krvnom grupom i Rh faktorom. Ovo je jako važno zbog kasnije imunizacije ukoliko je Rh negativan.
Intervencija se najčešće vrši u kratkotrajnoj analgo - sedaciji (u narodnu poznata kao opšta anestezija) i neophodno je da 2h pre intervencije trudnica ne unosi nikakve tečne napitke, a 4h pre čvrstu hranu.
Pored opšte anestezije, intervenciju je moguće izvesti i u lokalnoj anesteziji, odnosno uz takozvani Paracervikalni blok (gde se lokalni anestetik ubrizgava u grlić materice).
Sama procedura, kada se izvodi po pravilima struke i od strane edukovanog ginekologa što se mora napomenuti, je izuzetno bezbedna, ali bolna.
Moguće post proceduralne komplikacije su vrlo retke. Neke od njih jesu:
endometritis (zapaljenje sluzokože materice)
perforacija materice (proboj materice instrumentom)
sterilitet (nepolodnost)
Trajanje procedure
Samo trajanje intervencije je kratko. Intervencija prekida trudnoće traje između 5 i 10 minuta.
Ova procedura se izvodi specijalnim instrumentom – kiretom, instrumentom koji na dugačkoj dršci ima eliptični prsten s oštrim spoljnim rubom, kao i aspiracionom kanilom. Kiretaža je medicinski postupak u kojem se struže sluznica materice sa svim materijalom koji se nalazi u šupljini materice. Potrebno je proširiti prvo grlić materice postupkom dilatacije, da bi se moglo prodreti do sluznice materice.
Nakon intervencije, žena ostaje u ustanovi još 1h radi opservacije. Vreme za prvu kontrolu je 10 dana nakon procedure.