Једна крвна група ставља вас у ризичну групу за настанак 2 НАЈОПАСНИЈА КАРЦИНОМА, тврде научници
Ради се о два најопаснија рака, а често долази до смртног исхода. Око 20 посто људи који имају рак једњака ће преживети 5 година након дијагнозе, а код рака желуца се ради о износу од 32 посто.
Није једноставно научницима да открију ко је у ризичној групи од развоја одређених болести, а само неколико карцинома има јаку везу с генима. Али, ако знамо што више о овом проблему и што може узроковати развој карцинома, можемо мало више уложити и у превенцију.
Недавно су научници открили како једна крвна група је посебно повезана с већим ризиком од развоја две врсте, посебно смртоносних карцинома, пише портал Еат this, нот that.
О КОЈОЈ СЕ КРВНОЈ ГРУПИ РАДИ?
У студији објављеној почетком године на порталу БМЦ Цанцер, научници су проучавали податке о генотиповима од хиљада становника из Кине и дошли до информације како особе које имају крвну групу АБ имају и 34 посто веће шансе да ће се код њих развију карцином једњака, у поређењу са особама које имају крвну групу 0. Дошли су и до сазнања да особе које имају крвну групу АБ имају и 44 посто веће шансе да ће се код њих развити рак желуца, а особе које имају крвну групу А имају 37 посто веће шансе за развојем ове болести.
ЗАШТО СУ ОВЕ ВРСТЕ КАРЦИНОМА ТОЛИКО СМРТОНОСНЕ?
Ради се о два најопаснија рака, а често долази до смртног исхода. Око 20 посто људи који имају рак једњака ће преживети 5 година након дијагнозе, а код рака желуца се ради о износу од 32 посто.
Оболели од овог карцинома често немају знакове болести, а сваки други оболели неће живети дуже од једне године.
Рак једњака је високо на листи најсмртоноснијих болести у целом свету, а рак желуца у свету заузима пето место најсмртоноснијих болести. Смртоносни су зато што често немају симптома у раној фази, а када се открију, често су се већ проширили на друге делове тела и тако увелике отежавају лечење.
ИЗБЕЛИТЕ ЗУБЕ ЗА ПАР МИНУТА: Потребна су вам ДВА јефтина САСТОЈКА, потпуно природно, направите ПАСТУ сами
КРВАВЕ ПОДЕРОТИНЕ И ПОДЛИВИ: Јелена Карлеуша СИНОЋ на НАСТУПУ претрпела огроман БОЛ, ово многи нису видели (ФОТО)
ШТО ЈЕ КАРЦИНОМ ЈЕДЊАКА?
Карцином једњака је малигни тумор с брзом тенденцијом ширења у околину и раним метастазирањем у удаљене органе. Епидемиолошки подаци указују да му је учесталост у порасту. Чешћи је код мушкараца него код жена (5-7 пута), код особа старијих од 60 година, те у људи нижег социо-економског статуса. Инциденција карцинома једњака у свету је поприлично различита. Она у земљама Далеког истока прелази 100/100.000 становника, док у Хрватској у просеку износи око 7/100.000. У почетном стадијуму карцином једњака обично не даје никакве симптоме. Симптом отежаног гутања се због еластичности једњака јавља тек кад се ширина једњака, која износи око 2 цм, сузи на полоа или чак трећину. Прво се јављају сметње при гутању круте, потом полукруте и коначно текуће хране и слузи. Губитак на тежини се јавља у преко 50% случајева. Отежано дисање, гушење, кашаљ, промуклост и бол у грудима или леђима се јављају рјеђе и знакови су већ узнапредовале болести.
ШТО ЈЕ РАК ЖЕЛУДЦА?
Рак желуца најчешће настаје злоћудном преобразбом станица слузнице желуца. Такав се облик рака назива аденокарцином. Он представља 90-95% свих случајева рака желуца. Иако учесталост рака смештеног у самом желуцу пада, драматично расте број случајева рака смештеног на прелазу једњака у желудац. Посебно забрињава да се овај тип рака често јавља код болесника млађих од 40 година.
Ово су 4 симптома остеопорозе, а неке никад не би повезали с том болешћу
У раној фази рака желуца могуће је не приметити симптоме или само благе неугодности с пробавом.
- Иако симптоми могу бити благи и варљиви, ако не пролазе или се погоршавају, требало би се одмах упутити на медицинску провјеру - напомиње онколошки хирург Роберт Х. Лурие са Northwestern универзитета. У напреднијој фази се могу појавити и симптоми попут крви у столици, повраћања, рефлукса, губитка апетита...
- Ризик појаве рака желуца расте са животном доби; углавном су то особе старије од 55 година. Мушкарци два пута чешће обољевају од жена. Дуготрајна инфекција бактеријом Х. pylori која живи на слузници желуца један је од примарних узрочника рака желуца. Ризик за појаву рака је већи у особа које у обитељи имају или су имали оболелог рођака, уз неке ретке генетске поремећаје који повећавају ризик појаве рака желуца - појаснио је проф. др. сц. Милорад Опачић за портал Ординација.хр