КАДА ОСТЕОПЕНИЈА ПРЕЛАЗИ У ОСТЕОПОРОЗУ: Како се тумаче резултати мерања минералне густине костију
Пожурите на преглед
Смањена густина костију не значи да је реч о остеопорози, већ о остеопенији. То је стање које представља увод у остеопорозу, а може да се држи под контролом уносом калцијума и витамина Д, као и умереном физичком активношћу.
Професор др Милан Петронијевић, реуматолог Војномедицинске академије, каже да остеопенија прелази у остеопорозу онда када и најмања повреда доведе до прелома кости.
- Око две трећине прелома после мале трауме настаје код пацијената који имају остеопенију - каже наш саговорник. - Тако да остеопенија није безазлена и требало би је озбиљно схватити.
5 ЧАЈЕВА ЗА БОЉИ РАД БУБРЕГА: Најбољи природни лек од лековитог биља
СВАКА ДРУГА ОСОБА ИМА ОВАЈ ПРОБЛЕМ: Није безазлен и може довести до ових КОМПЛИКАЦИЈА!
Шта су ПОЛИЦИСТИЧНИ ЈАЈНИЦИ: Ево који су СИМПТОМИ и како их ЛЕЧИТИ!
Професор Петронијевић објашњава да остеопенија није дефинисано обољење већ стање минералне коштане густине које је између нормалног и оног које се јавља када се постави дијагноза остепорозе.
- Минерална коштана густина се мери методом остеодензитометрије на врату бутне кости и лумбалној кичми - каже наш саговорник. - Измерена минерална коштана густина се изражава помоћу такозваног Т-скора који представља одступање реално измерене минералне коштане густине од оне очекиване за особу одређене животне доби, пола и конституције. Зато се приликом остеодензитометрије увек мере висина и тежина, узимају подаци о датуму рођења и полу.
Када је вредност Т-скора већа од -1, то је нормално стање. Ако је вредност Т-скора мања од -2,5 онда је то остеопороза. Уколико је вредност Т-скора између наведених вредности онда лекар зна да је реч о остеопенији и упућује пацијента на превенцију у виду уноса калцијума и витамина Д, као и на умерену физичку активност.
МОЋНА СМОЛА РАВНА ЗЛАТУ: Знате ли како тамјан лечи и душу и тело? Време је да сазнате!
СТЕРИЛИТЕТ, СРЧАНИ УДАР...Можеш имати озбиљних ПРОБЛЕМА, ако имаш низак добар холестерол! Ево РЕШЕЊА!
ОВИ СИМПТОМИ УКАЗУЈУ НА РАК ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ: Ево зашто хитно морате код лекара ако вас боли грло
- Остеопороза је добрим делом генетски детерминисана и чешће се јавља код старијих људи и код жена у менопаузи, па је логично да се на те факторе ризика не може утицати - каже професор Петронијевић. - Међутим, на већину других може да се утиче, па су правилна исхрана и физичка активност, адекватан унос калцијума и витамина Д, престанак пушења, конзумирања алкохола и смањење конзумирања газираних пића која смањују ресорпцију калцијума веома значајни.
На преглед густине костију, како упућује наш саговорник, требало би да се иде после менопаузе и после 65. године. Преглед би требало да се понавља на две до три године у зависности од резултата остеодензитометрије и присуства фактора ризика.
Осим генетике, менопаузе и старости, у посебну групу фактора ризика за развој остеопорозе убрајају се и обољења штитасте жлезде, хипофизе, надбубрежних жлезда, бубрега, као и депресија, болести гастроинтестиналног система, реуматоидни артритис. Посебан ризик носи примена лекова из групе глукокортикоида.