Да болови у МИШИЋИМА и зглобовима оду у ЗАБОРАВ - Ево како да ТРЕНИРАТЕ и зими, а да ВАС ништа не СПУТАВА у томе
Да ли сте икада приметили да већина људи осећа све већи бол у зглобовима и грчеве мишића зими? То је зато што хладно време погоршава упалу мишића и чини вежбање изазовним. Међутим, правилним приступом можете ублажити нелагодност и остати активни и током зимских месеци. У овом чланку наводимо савете како да паметно тренирате и у зимским условима.
Чак и за најискусније спортисте, вежбање на нижим температурама може изгледати као застрашујући подвиг. Бриге око укочених мишића и потенцијалних повреда могу навести неке да у потпуности избегну физичку активност. Добра вест је да нема потребе да се плашите могућности да вежбате током зиме, уколико сте на опрезу, наравно.
Уз одговарајуће превентивне мере, зимски тренинзи могу да обезбеде безбедно и ефикасно средство за одржавање физичког здравља.
Дијабетичари, не морате заборавити на СЛАТКОЋУ! Ова ПРИРОДНА АЛТЕРНАТИВА је 300 пута СЛАЂА ОД ШЕЋЕРА, а можете је конзумирати до МИЛЕ ВОЉЕ
Мантра "НОВА ГОДИНА, НОВА ЈА" је потпуно ПОГРЕШНА! Тренер Селене Гомез поручује "Не КАЖЊАВАЈТЕ се, УЖИВАЈТЕ у ХРАНИ", а ево и како!
Паметан избор одеће за вежбање
Када се облачите за зимско вежбање, имајте на уму да ћете желети да останете топли и суви током вежбања. Пошто влага смањује телесну топлоту, избегавајте да влажна тканина буде директно на вашој кожи.
За одећу за вежбање, покушајте да се држите даље од тканина које су познате по томе што задржавају влагу, попут памука. Уместо тога, одлучите се за водоотпорне материјале попут полиестера или најлона. Ове синтетичке тканине суше се много брже од памука и могу помоћи у задржавању преко потребне телесне топлоте
Хлађење мишића после тренинга
Баш као и загревање пре тренинга, хлађење после тренинга може се показати корисним у спречавању повреда. Прелазак директно са напорне вежбе на стационарност може изазвати непотребан стрес за срце. Сврха хлађења је да омогући телу време да се опорави и да постепено врати откуцаје срца на ниво пре тренинга.
Размислите о томе да вежбе које сте радили током фазе загревања поново укључите у хлађење. Истезање је, на пример, одлично за вежбање након тренинга јер су ваши мишићи савитљивији. Поред тога, ходање или чучњеви могу помоћи да се олакша постепеније хлађење.
Хидратација
Иако су температуре у минусу, хидратација и довољан унос воде су важни за опоравак мишића и њихово нормално функционисање, као и нормално функционисање остатка организма.
Одморите се
Одмор и опоравак су важни, посебно ако интензивно вежбате или градите своју кондицију. Спортисти који су лишени сна могу доживети суптилне промене у нивоу хормона, што доводи до виших нивоа кортизола и смањења људског хормона раста, који је активан током опоравка ткива. Одмор је ставка коју никако не смете прескочити.