Симптоми могу бити и неприметни, а указују на ОВУ озбиљну болест! Доводе и до опасних КОМПЛИКАЦИЈА!
Није на одмет знати...
Ако приметите било који од симптома за који претпостављате да би могли да буду повезани са увећаним присуством кандиде у организму, чији је изазивач најчешће гљивица "Цандида албицанс", обавезно се обратите лекару.
Иако ћете можда помислити да су за то довољни неки природни препарати и промена одређених животних навика, ова упорна гљивична инфекција углавном захтева конвенционално и брзо лечење.
"Три детаља које можда о мени нисте знали..." Сања открила њену ИНСТАГРАМ ТАЈНУ - филтери, камера...
НАЈМОЋНИЈИ ЛЕК ЗА СИНУСЕ: Прави се од само ДВА САСТОЈКА, нема штетних ефеката, а веома је ЈЕФТИН
За ВИШЕ ВОЛУМЕНА ископирајте фризуру Катарине Грујић: Ево како да постигнете овај ефекат и ВАН САЛОНА
Која стања могу да буду окидачи ове гљивичне инфекције
Присуство добрих и лоших бактерија, које су нормални становници нашег тела, односно његове микрофлоре, важи и за кандиду. Међутим, нису ретки случајеви када ова гљивица поприми патогена својства и пређе у гљивичну инфекцију. То су, пре свега лош имуни статус, хипергликемија, коришћење антибиотика, проблеми са хормонима или трудноћа. Неки лекари повезују прекомерну појаву кандиде и са болешћу иритабилног колона, недостатком гвожђа и анемијом, алергијама и проблемима са расположењем. Ове инфекције могу да узрокују оштећење ткива и упални имунолошки одговор, док се тело труди да се избори против навале гљивица.
Врсте кандидијазе
У зависности од тога где се намножава кандида, постоји више врста ове гљивичне инфекције:
- орална кандидијаза
- вагинална кандидијаза (кандида у вагини)
- инфекција уринарног тракта са појавом кандиде
- кандидијаза гастроинтестиналног тракта (цревна)
- системска кандидијаза (захвата цео организам, продире дубоко у ткива и у екстремним случајевима може да изазове ендокардитис – запаљење срчаних залистака, коњуктивитис, венску тромбозу, неутропенију и друге болести)
Како се лечи инфекција кандидом
Инфекције кандидом ефикасно се лече антимикотицима. Озбиљнији облици оралне кандидијазе се лече системском терапијом, а исти принцип важи и за кандиду у цревима. У случају вагиналне кандидијазе користе се вагиналете, а узимање пробиотика препоручује се код свих облика ове гљивичне инфекције.
Многи људи за лечење кандидијазе користе алтернативне методе, међутим, важно је знати да оне немају историју клиничког испитивања и да не постоје транспарентни докази да заиста могу да излече, иако вероватно могу да помогну у елиминацији прекомерно размножене кандиде. Према тренутно доступним истраживањима, потпуна елиминација кандидијазе није могућа без адекватне фармаколошке терапије.
Пробиотици и пребиотици, зашто су важни у лечењу инфекција
Пробиотици су живи микроорганизми који су корисни за наше здравље, а Lactobacillus ацидопхилус је врста бактерије која је природно присутна у телу, најчешће у устима, цревима и женском репродуктивном систему. Конзумирање јогурта, друге ферментисане хране или узимање пробиотичких суплемената најпознатији су начини одржавања ове бактерије у нашем дигестивном тракту. Пробиотици садрже још неколико врста бактерија важних за здравље црева, а ови микроорганизми играју битну улогу у одржавању стабилног имунолошког система, бољој пробави и равнотежи добрих бактерија.
Пребиотици су влакна из намирница, и такође спадају у супстанце које имају задатак да балансирају однос добрих и лоших бактерија, међу којима су и гљивице. Добар пример је шпаргла (шпароге) која поред влакана садржи и антиоксиданте који смањују инфекције. У пребиотике спадају и лук, бели лук и празилук, бобичасто воће, радич, пасуљ, зеленије банане и махунарке.
Остали састојци који могу да помогну уз лекове
Примери суплемената који могу да буду ефикасни у успоравању размножавања гљивица су уље кокоса и олеинска киселина из маслиновог уља.
Капсуле на бази етеричних уља оригана или мајчине душице, кажу нека истраживања, такође могу да смање присуство кандиде. Припазите на количине и немојте их гутати у течном стању, већ их конзумирајте из капсула које нећете отварати пре употребе.
Било је истраживања која сугеришу да бели лук може да спречи раст бактерија и гљивица, па лекари алтернативне медицине предлажу његову употребу самостално или у комбинацији са уљем дивљег оригана, уз лимун и маслиново уље.
Промена начина живота, првенствено у режиму исхране
Одређене животне навике или њихова промена су, уз терапију, важан чинилац за спречавање прекомерног раста ове гљивице.
Лекари алтернативне медицине заступају став да је редукована исхрана у току од најмање две седмице битан фактор у борби против кандидијазе. То првенствено подразумева потпуно избацивање из исхране шећера, белог брашна и млечних производа, осим кефира и чистих пробиотских напитака. Занимљиво је да неки истраживачи тврде да заслађивачи попут сахарина могу да сузбију раст кандиде.
Алкохол и цигарете
Конзумација алкохола може бити додатни узрок размножавања кандиде, а истраживања кажу да су цревне гљивице повезане са алкохолном болешћу јетре. Није, међутим, потпуно јасно да ли ове гљивице настају конзумацијом алкохола, или доприносе развоју болести.
Једна шпанска студија открива да, поред конзумирања алкохола, и пушење дувана може да подстакне раст и размножавање кандиде. Конзументи дувана имају повишен ниво квасних гљивица у телу, посебно у устима, па се у току инфекције препоручује престанак пушења.