КАНДИДА: Свраб, пецкање, осип... Све о узроку, спречавању и лечењу ове болести!
Добро обратите пажњу...
Гљивице из рода Цандида албицанс, које ионако редовно живе нашем организму, под одређеним условима могу да поремете равнотежу. Кандидијаза је скоро увек последица ауто-инфекције од гљивица. Кандидијаза се може развити локално: слузокоже (уста, вагина, дигестивног система) и кожа и системски.
ФИБРОЦИСТИЧНЕ ДОЈКЕ: Промене на грудима које се могу опипати прстима
Сој Цандиде је врло хетероген и има око 200 различитих врста. Цандида албицанс је део нормалне (физиолошке) флоре човека, односно тај микроорганизам је нормално присутан у здравом организму. Обично кандида није штетна за тело и живи на слузокожи. Налази се на слузокожи вагине у 35% здравих жена, слузокожи горњих дисајних путева у 77% здравих особа, као и на слузокожи дигестивног система у 85 % људи. Киселост вагине и присуство других уобичајених микроорганизама одржава број кандиде на слузокожи женских гениталних органа на веома малим вредностима. Извор инфекције су најчешће сопствене кандиде, који су нормално присутне на слузокожи вагине.
Чиа семенке склоните се: Откривена нова СУПЕРНАМИРНИЦА - лечи преко 300 болести!
Иако се инфекција Цандидом не сматра полно преносивом болести, ипак се може пренети путем сексуалног контакта са зараженом особом.
Када су мушкарци у питању, 12-15 одсто након сексуалног односа са инфицираном женом могу добити симптоме инфекције, као што су пецкање, свраб и осип на пенису. Код мушкараца, Цандида изазива: баланит или Постит баланопостит. Баланит (Баланитис) је запаљење главе (главића) од пениса, и Постит (поститис) је унутрашње запаљење коже набора (препуциум), који штити главу пениса. Често инфекција захвати обе структуре, па се често говори о гљивичном баланопоститу (баланопоститис)
Кандидијаза се карактерише појавом непријатног свраба у пределу гениталија, појаве појачаног лучења, односно присуство беличастог, густог вагиналног секрета са слаткастим карактеристичним мирисом. Слузокоже вулве и вагине су црвене, отечене и болне. Сексуални однос може бити болан. Код уринирања може бити пецкања, упале или бола, јер урин иритира слузокожу оштећеног подручја.
Шта не треба конзумирати
Да бисте смањили количину гљивица Цандиде, потребно је да се смањи унос угљених хидрата у исхрани. Уместо рафинисаног шећера, одаберите природне производе који садрже природне шећере – као нпр. свеже воће. Избегавајте конзумирање шећера и слаткиша. Шећер укључује различите форме па стога пажљиво прочитајте етикете на прехрамбеним производима и уверите се да на присуство:
- Сахарозе
- Фруктозе
- Малтозе
- Глукозе
- Гликогена
- Лактозе
Осим тога, избегавајте конзумирање меда, јаворовог сирупа, шећера, чоколаде, алкохола, кукуруза и пиринчаног сирупа. Неопходно је зауставити потрошњу производа који садрже глутен и квасац. Сирће и намирнице са високим садржајем сирћета повећавају киселост у дигестивном систему, тако да то генерално, треба избегавати. Ограничите конзумирање млечних производа, осим јогурта.
Превенција
Да бисте спречили инфекцију кандидом важно је да пратите следећа упутства:
- Избегавајте ношење уске одеће,
- Избегавајте ношење синтетичког доњег веша,
- Носите памучни доњи веш,
- Не носите гаћице Thong,
- Избегавајте ношење најлон чарапа целог дана
- Избегавајте стално влажење гениталне области,
- Избегавајте ношење мокрих купаћих костима,
- Редовно мењајте доњи веш,
- После мокрења, жене би требало да бришу од напред ка позади, јер у супротном могу да продру у вагину бактерије, које се налазе у подручју ануса,
- Пијте јогурт у великим количинама за време лечења антибиотицима,
- Смањите унос угљених хидрата у храни и избегавајте алкохол и кафу,
- Избегавајте парфимисане хигијенске улошке и тампоне, парфимисане креме и спрејеве, не користите тоалет папир у боји,
- Уколико се инфекција догоди, пацијент треба да следи савете лекара и правилно и редовно узима лекове.
Лечење:
Ако сте већ доспели у ситуацију да морате да се лечите од кандиде, то никако немојте чинити на своју руку, већ уз консултацију са лекаром. Најчешће докторске препоруке су промена исхране и увођење одређених антибиотика.