МРШАВЉЕЊЕ У ЗАДЊИ ЧАС: Најпопуларнија КЕТО ДИЈЕТА топи килограме, али има и НЕЖЕЉЕНЕ ЕФЕКТЕ, изненадићете се које
Овај режим исхране направљен је у терапеутске сврхе, те није за свакога
Време је летњих одмора и сви јуримо за савршеним телом. Уколико нисте на време почели да се придржавате здравог режима исхране и да вежбате, сада сигурно претражујете интернет у нади да ћете наћи дијету са којом за недељу дана можете да смршате 5кг.
Морамо вас разочарати и рећи вам да таква дијета вероватно не постоји. Али, претражујући и сами такве дијете, видели смо да је најпопуларнија и "искаче" на сваком сајту - кето дијета.
"ГРОЗНИЦА КРВАРЕЊА ИЗ ОЧИЈУ": Светска здравствена организација упозорава да СМРТОНОСНИ ВИРУС стиже у Европу, симтоми које изазива су ЈЕЗИВИ
МЕДИЦИНСКА ДИЈЕТА помоћу које су БИЈОНС И ЏЕЈ ЗИ смршали: Траје само две недеље, а једна намирница је кључна за сваки оброк
Ради се о исхрани с врло ниским уделом угљених хидрата, те високим уделом здравих масти, а којој је циљ конвертовање исте у енергију, те топљење вишка масних наслага.
Управо због своје ефикасности, а релативно једноставног спровођења, кетогена прехрана је једна од најпопуларнијих дијета у свету већ неколико година, нарочито пред лето.
Међутим, ова дијета има и своје предности, а и мане.
Кето дијета – предности и мане
Заговорници дијете тврде да "кето", поред користи од губитка неколико килограма, изазива и повећање енергије, побољшање перформанси вежбања и поможе у изградњи мишића.
Али, мало се прича о нежељеним ефектима ове популарне дијете. Донекле је и разумљиво јер, евентуални проблеми тичу се помало осетљиве теме – пражњење црева. Дакле, није баш идеална за ћаскање са колегиницом или у теретани.
Кето дијета и дигестивни тракт
Ватрене заговорнике кето исхране можете често чути како се хвале да им је дозвољено да једу "тону" хране богате мастима као што су сир, сланина, ребарца, печење… Ипак, мало ређе ћете их чути да говоре о томе како конзумирање баш такве хране може довести до гастроинтестиналних проблема. Поготово ако прелазите са дијете са ниским или умереним садржајем масти на исхрану са високим садржајем масти као што је кето.
Кето заиста има много предности - губитак тежине, здравље срца, ментална кондиција, чиста кожа и тако даље. Али, током преласка у кетозу, ваше тело може да се бори да се прилагоди вашој новој исхрани са мало угљених хидрата. Можда ћете доживети затвор, дијареју, честа пражњења црева и друге промене у варењу.
Намирнице дозвољено у кетогеној дијети
Иако се чини компликовано да избаците све угљене хидрате из исхране, једном кад ухватите ритам и научите основне појмове, кетогена прехрана биће вам врло једноставна за спровођење.
Улазак у стање кетозе је лакше с ниским уделом угљених хидрата у исхрани, те док ће неки ући у кетозу с 50 г угљених хидрата на дан, неки ће ту количину морати да смање на само 20 грама.
-
Јаја
- Перад: пуретина и пилетина
- Масна риба: дивљи лосос, харинга и скуша
- Месо: говедина, дивљач, свињетина
- Млечни производи с пуно масноће: јогурт, маслац и павлака
- Пуномасни сир: cheddar, mozzarella, брие, козји сир и крем сир
- Орашасти плодови и семенке: макадамија, бадеми, ораси, семенке бундеве, кикирики и ланено семе
- Маслац од орашастих плодова: маслац од кикирикија, бадема и индијских орашчића
- Здраве масти: кокосово уље, маслиново уље, уље авокада, кокосов маслац и сезамово уље
- Авокадо: авокадо можете додати било којем оброку или ужини
- Нескробасто поврће: зеље, брокула, парадајз, гљиве и паприка
- Зачини: со, папар, сирће, лимунов сок, свеже зачинско биље
Намирнице које треба избагавати на кето дијети су:
- Хлеб и пецива: бели хлеб, интегрални хлеб, крекери, колачићи, крофне и пецива
- Слаткиши и слатка храна: шећер, сладолед, бомбони, јаворов сируп, агавин сируп и кокосов шећер
- Заслађена пића: газирани напици, сокови, заслађени чајеви и спортска пића
- Тестенина
- Житарице и производи од житарица: пшеница, рижа, зоб, мусли и тортиље
- Скробасто поврће: кромпир, слатки кромпир, бундева, кукуруз и грашак
- Грахорице и махунарке: Црни пасуљ, сланутак, лећа и пасуљ
- Воће: агруми, грожђе, банане и ананас
- Сосеви с високим уделом угљених хидрата: за роштиљ, слатки преливи за салату и сосеви за умакање
- Одређена алкохолна пића: пиво и слатка пића
- Иако су угљени хидрати стриктно ограничени на кето прехрани, воће с ниским гликемијским indexom може се конзумирати у малим количинама (попут бобичастог воћа), али треба пазити да укупан унос не пређе допуштену вредност.
Пића допуштена на кето прехрани:
- Вода: воду треба уносити у већој количини него иначе
- Газирана вода: изврсна да њоме надокнадите заслађена газирана пића
- Незаслађена кафа: можете додати слатку павлаку
- Незаслађено зелени чај: можете га пити у неограниченим количинама
- Млечни производи: јогурт и млеко са што мањим процентом масти
Према речима стручњака, кетогена дијета је направљена у терапеутске сврхе за тачно одређене здравствене поремећаје и стања и није упутно ни потребно да је упражњавају здрави људи из естетских разлога.
Уколико постоји разлог због кога сматрате да би вам кето дијета погодовала, неопходно је да се о томе консултујете са својим лекаром или нутриционистом и да током упражњавања дијете будете под константним надзором, као вам дијета не би нашкодила уместо да вам помогне.