ОПРЕЗ КАД ВОЗИТЕ! Узимање појединих ЛЕКОВА има исти ефекат као да сте пили АЛКОХОЛ, ево који лекови су у питању
Ево шта кажу лекари.
Поједини лекови могу у различитој мери да утичу на нашу способност управљања моторним возилима. Поспаност, умор, вртоглавица, умањена перцепција само су неки од проблема с којима се могу суочити возачи који употребљавају лекове. У најтежим случајевима услед деловања медикамената могуће је да дође и до саобраћајних удеса. Према подацима Светске здравствене организације, повреде у саобраћајним несрећама ће бити пети водећи узрок смрти до 2030. године.
Како лекови утичу на возаче?
Вожња моторног возила је сложен задатак, због чега возачи морају бити у стању да видите, размишљају и правилно реагују. Неки лекови, било да су они који се у апотеци издају на рецепт или без рецепта, могу да делују на ове вештине.
ФУЈ, ШТА ЈЕ ОВО! Жена купила ПИЛЕТИНУ на пијаци па се згрозила: ''Шта нам ово раде људи моји!'' (ФОТО)
Пластичне операције су је КОШТАЛЕ ЖИВОТА - Двојница Ким Кардашијан умрла у 34. години, разлог смрти је ЈЕЗИВ!
- Прву групу чине лекови који могу да утичу на способност управљања моторним возилима и машинама, а обележавају се празним црвеним троуглом (∆) на спољашњем паковању лека. Друга група су медикаменти који снажно утичу на способност управљања моторним возилима и машинама, и под чијим дејством апсолутно не би требало возити, а означавају се пуним црвеним троуглом (▲) на спољашњем паковању лека. Трећа и најопаснија група су лекови који се убрајају у опојне дроге, а обележавају се знаком параграфа (§) на спољашњем паковању лека – објашњава мр пх спец Јасна Анђелковић, фармацеут Фармацеутске коморе Србије.
Лекови као еквивалентни алкохола
Уобичајени нежељени ефекти ових лекова који могу утицати на вожњу су осећај поспаности или умора, могући су и вртоглавица, несвестица, мучнина, замагљен или двоструки вид, језа, нестабилност, збуњеност. Умањена је способност да се правилно концентришемо и проценимо удаљеност или брзину другог возила. После употребе неких лекова код неких пацијената уочава се и слабост мишића или слабија координација, анксиозност.
- Због чињенице да неки лекови могу утицати на вожњу толико значајно да су еквивалентни конзумирању алкохола више од законске границе, фармацеути у апотекама свакодневно саветују грађане и доприносе бољој информисаности о деловању лекова на вожњу - наводи Јасна Анђелковић.
Када су већи ризици?
Лекови против несанице, анксиозности, епилепсије, антидепресиви (користе се код депресије и за болова у нервима, мигрене, проблема са бешиком), антипсихотици (за стања као што су шизофренија и биполарни поремећај), неки антихистаминици (код алергије, прехладе и грипа) неки су од лекова који могу да угрозе вожњу. На исти начин делују и опиоиди (за ублажавање болова), неки препарати против прехладе и грипа, као и одређени лекови за крвни притисак, мучнину.
- Ризици су већи ако се узима више од једног од ових лекова или ако се конзумира алкохол у току терапије овим медикаментима – наглашава фармацеут Јасна Анђелковић.
Недеља превенције повреда у саобраћају
Фармацеутска комора Србије од 24. до 30. априла обележава Недељу превенције повреда у саобраћају кампањом у апотекама, у којима грађани могу да добију детаљније информације о деловању лекова на способност вожње. Савет пацијентима јесте да следе упутства за употребу лекова, прочитају упозорења на паковању лекова и материјале који говоре о утицају лекова на вожњу.