Знате ли шта уностите када ЈЕДЕТЕ САРДИНУ? Ово би могло да смањи смртност повезану са исхраном, тврде стручњаци
Стручњаци који су спровели студију наводе да би усмеравање на чешће коришћење рибе, у овом случајну харинге и сардина, у исхрани људи на глобалном нивоу, могло да спречи пола милиона до 750.000 смртних случајева од болести повезаних са лошом исхраном до 2050. године.
Чешћа употреба ових врста рибе такође би могло да смањи учесталост компликација због болести као што је дијабетес узрокован лошом исхраном.
Незаразне болести повезане са црвеним прерађеним месом изазвале су 70 одсто свих смртних случајева у свету у 2019. Болести срца, мождани удар, дијабетес и рак црева чинили су 44 одсто укупног броја.
Рибе као што су харинге и сардине богате су омега-3 уљима које могу спречити болести срца. Такође, обилују калцијумом и витамином Б12.
Њихова анализа показује да би, ако се широко усвоји за директну људску исхрану,ова врста рибе потенцијално пружила значајне користи за здравље људи, посебно у смањењу болести срца. Глобално, могло би да спречи пола милиона до 750.000 смртних случајева на годишњем нивоу од болести повезаних са исхраном, у периоду до 2050.
Такође, то би последично утицало на смањење додатних здравствене компликације код осам до 15 милиона година људи са инвалидитетом, од којих је већина концентрисана у земљама са ниским и средњим приходима. Главни аутор Схујуан Ксиа из Националног института за студије животне средине, Цукуба, Јапан рекао је:
- Ова врста рибе, као високо хранљива, еколошки прихватљива, приступачна и најзаступљенија врста рибе у океану, постаје све значајнија у глобалном систему исхране.
Србија Данас/Курир Здравље/ пренела: Д.М.