ВЕОМА ЈЕ ВАЖНО
Држите ЈАЈА у КОРПИ на столу? МОЖЕТЕ ДА СЕ ОТРУЈЕТЕ! Нутрициониста УПОЗОРАВА - Колико ДУГО смете да једете ЈАЈА после Ускрса и колико КОМАДА НА ДАН
Кувана јаја имају знатно краћи рок него свежа. Управо зато нутриционисткиња упозорава колико јаја дневно можете појести и колико дана након Ускрса да не утиче лоше на здравље.
Стручњаци упозоравају да кувана јаја имају знатно краћи рок него свежа - основно правило је да би јаја након кувања требало држати у фрижидеру, а не у корпи на столу.
Колико дуго након Ускрса Вам се јаја повлаче по столу и служе као главни украс? Тешко је проценити колико би јаја требало скувати за Ускрс, али у већини случајева, остаци од празника остају далеко дуже него што би требало.
Са нутриционистом и фитнес тренером Иваном Шарчевић причали смо о исхрани након ускршњег поста, колико јаја дневно да једемо за празнике, као и колико дуго јаја могу да стоје након Ускрса.
- Основа исхране током поста су житарице, воће, поврће, риба и биљне масноће. То значи да се током поста организам навикао на храну која је мање масна и зачињена , такође И мање захтевна за процесе варења или оно што често називамо “лакшом” храном. Људи који посте на води искључују из исхране и све врсте биљних масти, тако да је њихова исхрана још специфичнија.
Како се велики пост завршава и долази нам велики празник, треба обратити пажњу да празнични ручак буде умерен. Да се не претера одмах са храном. Организму је потребно неко време да се прилагоди на промену у исхрани. Самим тим мрсну храну треба постепено уводити. Најбоље је да у исхрани, у првим данима по окончању поста, доминантна храна животињског порекла буду нискомасни млечни производи (млади сир, јогурт, кисело млеко) и поснија меса (пилетина, ћуретина, телетина) - рекла је Ивана.
Ево и колико јаја смемо да поједемо за Ускрс
- Неко опште правило је жене 2, мушкарци 3 у току дана. Сигурна сам да за Ускрс сви поједу по неко више. Мада и ту постоје одступања зависно од физичке активности. Деца која су јако активна могу више, али опет не треба претеривати. На трпези се тих празничних дана налази и друге лепе хране коју требамо конзумирати., додаје Шарчевић.
- Јако је битно да купујемо проверена јаја, да буду свежа, да их правилно кувамо, да их фарбамо природним бојама. Након фарбања јаја је најбоље држати на хладном (у фрижидеру) до 7 дана, пукнута јаја до 5. Што мање да их држимо на столу јер јаја могу изазвати велике стомачне проблеме па је потребно водити рачуна.
Пролећни детокс за јак имунитет
- Најбоље је јести доста воћа и поврћа. Све сезонско поврће је заправо одлично, а посебно млади купус јер је лековит. Он ће да нам залечи цео дигестивни тракт, и црева и желудац. Боровнице су одличне за пролећни детокс. И ако су смрзнуте, одлично ће деловати на пробавни систем и избацити отрове из организма.
Уз воће и поврће, потребно је додати и неки извор протеина ( козји сир, парче меса, рецимо, пилетину, ћуретину, белу морску рибу ). Потажи су такође сјајни, али припремљени исправно – да се испасирају и скувају на ватри до 80 степени. Уз такав јеловник ћемо избацити масноће из тела, али и доћи до витке линије - закључила је Ивана Шарчевић.
Србија Данас/Ј.Шипчић