VEOMA JE VAŽNO
Držite JAJA u KORPI na stolu? MOŽETE DA SE OTRUJETE! Nutricionista UPOZORAVA - Koliko DUGO smete da jedete JAJA posle Uskrsa i koliko KOMADA NA DAN
Kuvana jaja imaju znatno kraći rok nego sveža. Upravo zato nutricionistkinja upozorava koliko jaja dnevno možete pojesti i koliko dana nakon Uskrsa da ne utiče loše na zdravlje.
Stručnjaci upozoravaju da kuvana jaja imaju znatno kraći rok nego sveža - osnovno pravilo je da bi jaja nakon kuvanja trebalo držati u frižideru, a ne u korpi na stolu.
Koliko dugo nakon Uskrsa Vam se jaja povlače po stolu i služe kao glavni ukras? Teško je proceniti koliko bi jaja trebalo skuvati za Uskrs, ali u većini slučajeva, ostaci od praznika ostaju daleko duže nego što bi trebalo.
Sa nutricionistom i fitnes trenerom Ivanom Šarčević pričali smo o ishrani nakon uskršnjeg posta, koliko jaja dnevno da jedemo za praznike, kao i koliko dugo jaja mogu da stoje nakon Uskrsa.
- Osnova ishrane tokom posta su žitarice, voće, povrće, riba i biljne masnoće. To znači da se tokom posta organizam navikao na hranu koja je manje masna i začinjena , takodje I manje zahtevna za procese varenja ili ono što često nazivamo “lakšom” hranom. Ljudi koji poste na vodi isključuju iz ishrane i sve vrste biljnih masti, tako da je njihova ishrana još specifičnija.
Kako se veliki post završava i dolazi nam veliki praznik, treba obratiti pažnju da praznični ručak bude umeren. Da se ne pretera odmah sa hranom. Organizmu je potrebno neko vreme da se prilagodi na promenu u ishrani. Samim tim mrsnu hranu treba postepeno uvoditi. Najbolje je da u ishrani, u prvim danima po okončanju posta, dominantna hrana životinjskog porekla budu niskomasni mlečni proizvodi (mladi sir, jogurt, kiselo mleko) i posnija mesa (piletina, ćuretina, teletina) - rekla je Ivana.
Evo i koliko jaja smemo da pojedemo za Uskrs
- Neko opšte pravilo je žene 2, muškarci 3 u toku dana. Sigurna sam da za Uskrs svi pojedu po neko više. Mada i tu postoje odstupanja zavisno od fizičke aktivnosti. Deca koja su jako aktivna mogu više, ali opet ne treba preterivati. Na trpezi se tih prazničnih dana nalazi i druge lepe hrane koju trebamo konzumirati., dodaje Šarčević.
- Jako je bitno da kupujemo proverena jaja, da budu sveža, da ih pravilno kuvamo, da ih farbamo prirodnim bojama. Nakon farbanja jaja je najbolje držati na hladnom (u frižideru) do 7 dana, puknuta jaja do 5. Što manje da ih držimo na stolu jer jaja mogu izazvati velike stomačne probleme pa je potrebno voditi računa.
Prolećni detoks za jak imunitet
- Najbolje je jesti dosta voća i povrća. Sve sezonsko povrće je zapravo odlično, a posebno mladi kupus jer je lekovit. On će da nam zaleči ceo digestivni trakt, i creva i želudac. Borovnice su odlične za prolećni detoks. I ako su smrznute, odlično će delovati na probavni sistem i izbaciti otrove iz organizma.
Uz voće i povrće, potrebno je dodati i neki izvor proteina ( kozji sir, parče mesa, recimo, piletinu, ćuretinu, belu morsku ribu ). Potaži su takođe sjajni, ali pripremljeni ispravno – da se ispasiraju i skuvaju na vatri do 80 stepeni. Uz takav jelovnik ćemo izbaciti masnoće iz tela, ali i doći do vitke linije - zaključila je Ivana Šarčević.
Srbija Danas/J.Šipčić