Неће вам више пасти на памет да НОСИТЕ ТЕЛЕФОН У WC! Ова навика може направити ТРАЈНУ ШТЕТУ ТЕЛУ, а тек када чујете за КОНТАМИНАЦИЈУ...
Престаните док није касно!
Колико вас има навику да седећи на wc шољи чита вести, хороскоп, листа друштвене мреже? И вероватно тада помислите "ма само 5 минута ћу", али се то претвори у пола сата, а трнци у ногама вам сигнализирају да сте претерали.
Колико год ова навика изгледала безазлено (сем у смислу губитка времена), стручњаци откривају да носи безброј здравствених ризика!
ОВИ СИМПТОМИ НА ЈЕЗИКУ МОГУ БИТИ ЗНАК ТИХОГ УБИЦЕ: Ако приметите ово у устима, ТО ЈЕ АЛАРМ ЗА УЗБУНУ
ЧИСТИ ЦРЕВА ДО КРАЈА, јача имунитет пред зиму! Нутриционисткиња Марија објаснила утицај КИСЕЛОГ КУПУСА на ПЛОДНОСТ
Можда је то наизглед "безопасна" навика настала да бисмо ублажили досаду времена проведеног у тоалету, али онда још више времена проведемо тамо гледајући видеа, проверавајући е-поште или скролујући по друштвеним мрежама. Међутим, доктор са Харварда моли људе да престану са овим.
Др Сети објашњава да употреба телефона док смо на WC шољи "заправо може имати озбиљне последице", посебно уколико га користимо док обављамо велику нужду.
Стручњаци ово објашњавају тиме што навика "може довести до дуготрајног седења на шољи, што може да изазове напрезање и притисак на ректум и анус. Последично то може довести до проблема као што су хемороиди, аналне фисуре, па чак и ректални пролапс".
У видео снимку на Тиктоку, стручњак саветује да то нису једини ризици који долазе од коришћења телефона у тоалету, може доћи и до контаминације. Наиме, телефон у купатилу представља идеално тло за размножавање бактерија.
Др Сети је додао: - Просечан паметни телефон је прљавији од јавне тоалет даске, па покушајте да избегавате контакт са њим док користите тоалет.
Међутим, др Сети напомиње, да ако је ваша зависност од телефона толико јака да не можете да га оставите ван купатила, "барем имајте дезинфекционо средство у близини да очистите телефон након што завршите са послом".
Вишедеценијска истраживања су показала да су наши телефони легло микроба, а Лондонска школа за хигијену и тропску медицину је 2011. открила да је сваки шести телефон имао фекалне материје.
Преко 65 одсто одраслих носи телефон са собом у тоалет, показало је међународно истраживање прошле године. Земља која је пријавила највећу употребу телефона док је била у тоалету била је Шпанија, са скоро 80%, а најмања Немачка са нешто испод 55%.
Истраживања су показала и да су највероватнији да се заразе они од 26 до 41 године, а затим их прате људи од 18 до 25 година.
Постоји и још један недостатак који др. Сети не помиње у свом видеу - немарно скроловање у купатилу може довести и до тога да свој уређај испустите у WC шољу. Петина испитаника у Сједињеним Државама признала је да је бар једном испустила телефон у тоалет.
Дакле, иако је ваше здравље најважнији разлог да не трошите време на скроловање по тоалету, постоје и практични разлози због којих је боље потпуно избегавати да га носите у купатило.