"КОЖА СВЕ ПАМТИ": Свака ОПЕКОТИНА из детињства повећава ризик од МЕЛАНОМА - Ево шта треба да знате у циљу ПРЕВЕНЦИЈЕ
Љуштење коже услед опекотина никада није безазлено и требало би га спречити
Опекотине од сунца настале после сунчања или дужегборавка на сунцу заштитни су механизам тела од штетних ултраљубичастих (УВ) сунчевих зрака.
Иако нису забрињавајућа стања, дерматолози упозоравају да свака опекотина задобијена у млађем добу, може бити повод за развој опасног рака коже меланома. Баш због тога се каже да "кожа све памти".
Када би ЖЕНЕ знале колико је ова БИЉКА ЗДРАВА за њих, користиле би је сваки дан, ТРАВАРИ је препоручују
Уништава ХЕЛИКОБАКТЕРИЈУ, елиминише УПАЛЕ, снижава холестерол! Ово поврће називају и БИЉКОМ СРЕЋЕ!
Зову је "БИЉКА ДУГОВЕЧНОСТИ": Чај од овог ЦВЕТА ЈАЧА ОРГАНИЗАМ, лечи кожу, најделотворнији МЕЛЕМ за БОРЕ
Сунце оштећује ДНК у ћелијама коже
Када је кожа изложена УВ светлу, тело производи меланин, тамни пигмент који праве ћелије меланоцити. Меланин има задатак да заштити кожу, а количина меланина зависи од генетике. Када су људи, који генетски имају мање меланина, прекомерно изложени УВ зрацима, може доћи до оштећења ДНК у горњим слојевима ћелија коже, што резултира опекотинама од зрачења, познатим као опекотине од сунца. Људи са светлијом кожом, пегицама, плавом или риђом косом су осетљивији. Такође, не треба заборавити да су опекотине могу јавити и током сунчаног и облачног дана.
Колико трају опекотине од сунца?
Трајање опекотина зависи од озбиљности повреде, велика већина стања се санира за два до три дана. Међутим, стручњаци упозоравају да озбиљније опекотине од сунца, праћене пликовима, могу трајати и до 10 дана. Бол настаје у року од два до шест сати после излагања сунцу , а врхунац достиже за 24 сата. У случају озбиљнијих опекотина могућа је појава пликова, а изгорела кожа почеће да се љушти.
Зашто се кожа љушти?
Љуштење коже је начин на који тело настоји да уклони последице УВ зрачења. Као реакција на јак напад УВ, зрака ћелије почињу самоубиство и то је, како објашњавају доктори, начин да спрече ширење ћелија које су оштећене због мутације ДНК. Тај процес није савршен и неке од оштећених ћелија преживљавају и узрокују даље мутације, које некада на крају могу бити и канцерогене. Љуштење коже је део процеса излечења после сунчања, почиње најчешће после три дана и престаје када кожа зацели. Овај процес може, ако се ради о озбиљним опекотинама, трајати и више недеља.Опекотина задобијена у детињству и адолесценцији, упозоравају дерматолози, може утицати на развој меланома у каснијем животном добу.
Хладне облоге, туширање
Уколико сте изгорели на сунцу, предузмите мере превенције. Хладите кожу хладним облогама, или се туширајте хладном водом. Потом нанесите креме за хидратацију док је кожа још влажна. Како бисте спречили настанак опекотина примењујте креме са заштитним фактором 30 и више, боравите у хладовини, увек када је могуће, користите капе, наочаре за сунце и одговарајућу одећу.
Симптоми зависе од тежине оштећења коже
Симптоми опекотина зависе од тежине повреде коже. У случају благих опекотина кожа је црвена и болна, некада и благо натечена и може бити врућа на додир. Код тежих опекотина могуће је веома јако црвенило коже праћено болним пликовима, а некада може захтевати и лекарску помоћ. У најтежим стањима прекомерно излагање УВ зрацима може да доведе до шока, дехидрације, исцрпљености, конфузије, језе и убрзаног пулса.
Лечење опекотина
На располагању је доста крема за лечење опекотина, а доктори саветују коришћење оних са алојом, на природној бази, без мириса. Најчешће особе које изгоре на сунцу и дехидрирају па је зато потребно уносити доста течности, јер хидрирана кожа ће се брже опоравити. Не излажите се сунцу док опекотине у потпуности не зацеле, у противном излажете се опасности да поново изгорите и задобијете много озбиљније опекотине.