Могу да ПРИМЕ КРВ од било кога - Код Срба је ова КРВНА гупа НАЈРЕЂА, али и у свету, нема их много
Крвна група АБ је најређа крвна група и заступљена је са чак 10% у Јапану, Кореји и Кини док је у другим регионима доста ретко заступљена.
У Србији 4% популације је АБ позитивно, а 1% АБ негативно. Крва група АБ је универзални реципијент, односно прималац крви.
Крвна група АБ позитивна (АБ ) је универзални прималац. Можете безбедно примити крв из било које друге крвне групе. Ваша крв препознаје све потенцијалне антигене као безбедне, тако да ваш имуни систем не покреће напад.
Обавезно је да знате своју крвну групу - У овим ситуацијама је од животне важности, а ево која је најризичнија
ЈАЧИ ЈЕ ОД КАФЕ: Овај напитак је прави "ЈУТАРЊИ ЕЛИСКИР", попиј га ОДМАХ након буђења, ЕФЕКАТ ће те ОДУШЕВИТИ
Универзални прималац
Наука нам говори да особе са АБ крвног групом наслеђују ген А од једног родитеља и ген Б од другог родитеља. Чињеница да је ова комбинација веома ретка пружа велику предност: особе са АБ позитивном крвном групом могу примити било коју крвну групу, због чега су познате као "универзални прималци". Дакле, сматрајте се срећницима!
Плазма АБ крвне групе
Иако потреба за АБ позитивним црвеним крвним зрнцима опада, потражња за АБ позитивном плазмом се није променила.
Да би избегли губитак и истовремено обезбедили исправан баланс плазме и црвених крвних зрнаца од АБ позитивних давалаца, научници управљају донацијама другачије од других крвних група. Свеже замрзнута плазма се производи само од мушких донатора.То је зато што донаторке (посебно оне које су биле трудне) могу развити антитела која, иако нису опасна за њих саме, могу бити опасна по живот пацијената којима је трансфундирана њихова плазма.
Генерално може да се задовољи потражња за смрзнутом плазмом и већином црвених крвних зрнаца мушких донатора, што је добра вест. Постоје случајеви када потражња за позитивним АБ расте.
Али они са крвном групом АБ били су најугроженији у целини, показујући 23% веће шансе да оболе од срчаних болести него тип О. Док је тип Б био повезан са 11% већим ризиком, а тип А, 5% већим ризиком , према научним истраживањима једног познатог научног центра.