Mogu da PRIME KRV od bilo koga - Kod Srba je ova KRVNA gupa NAJREĐA, ali i u svetu, nema ih mnogo
Krvna grupa AB je najređa krvna grupa i zastupljena je sa čak 10% u Japanu, Koreji i Kini dok je u drugim regionima dosta retko zastupljena.
U Srbiji 4% populacije je AB pozitivno, a 1% AB negativno. Krva grupa AB je univerzalni recipijent, odnosno primalac krvi.
Krvna grupa AB pozitivna (AB+) je univerzalni primalac. Možete bezbedno primiti krv iz bilo koje druge krvne grupe. Vaša krv prepoznaje sve potencijalne antigene kao bezbedne, tako da vaš imuni sistem ne pokreće napad.
Obavezno je da znate svoju krvnu grupu - U ovim situacijama je od životne važnosti, a evo koja je najrizičnija
JAČI JE OD KAFE: Ovaj napitak je pravi "JUTARNJI ELISKIR", popij ga ODMAH nakon buđenja, EFEKAT će te ODUŠEVITI
Univerzalni primalac
Nauka nam govori da osobe sa AB krvnog grupom nasleđuju gen A od jednog roditelja i gen B od drugog roditelja. Činjenica da je ova kombinacija veoma retka pruža veliku prednost: osobe sa AB pozitivnom krvnom grupom mogu primiti bilo koju krvnu grupu, zbog čega su poznate kao "univerzalni primalci". Dakle, smatrajte se srećnicima!
Plazma AB krvne grupe
Iako potreba za AB pozitivnim crvenim krvnim zrncima opada, potražnja za AB pozitivnom plazmom se nije promenila.
Da bi izbegli gubitak i istovremeno obezbedili ispravan balans plazme i crvenih krvnih zrnaca od AB pozitivnih davalaca, naučnici upravljaju donacijama drugačije od drugih krvnih grupa. Sveže zamrznuta plazma se proizvodi samo od muških donatora.To je zato što donatorke (posebno one koje su bile trudne) mogu razviti antitela koja, iako nisu opasna za njih same, mogu biti opasna po život pacijenata kojima je transfundirana njihova plazma.
Generalno može da se zadovolji potražnja za smrznutom plazmom i većinom crvenih krvnih zrnaca muških donatora, što je dobra vest. Postoje slučajevi kada potražnja za pozitivnim AB raste.
Ali oni sa krvnom grupom AB bili su najugroženiji u celini, pokazujući 23% veće šanse da obole od srčanih bolesti nego tip O. Dok je tip B bio povezan sa 11% većim rizikom, a tip A, 5% većim rizikom , prema naučnim istraživanjima jednog poznatog naučnog centra.