У потпуности АНУЛИРАЈУ ЕФЕКАТ ЛЕКА: Ове НАПИТКЕ никако НЕМОЈТЕ пити уз терапију, нема ефекта
Избегавајте их у овом случају.
Уколико немате обичај да читате обавештења о коришћењу лекова која добијате уз сваку кутију, препорука је да почнете, јер ће то не само утицати на бољи учинак лека већ ћете са друге стране избећи грешке због којих лек неће деловати.
Лекове пијте по препоруци и уз рецепт лекара и увек уз обичну воду.
Резултати студије објављени овог лета у магазину "Сауди Пхармацеутицал Јоурнал", односе се управо на утицај напитака који се пију уз лекове.
За потребе студије су се узели лекови 5 произвођача за које није потребан рецепт лекара, а користе се против бол, за смиривање симптома алергије, упале, те су закључили како се неки напици не би требали користити као замена за воду када се пију лекови, а разлог је што у скоро свим случајевима та пића увелико умањују делотворност лека, убрзавају његову разградњу што може спречити тело да га до краја апсорбује. Наравно да ово значи да тај исти лек неће моћи помоћи код смиривања ваших симптома. Ево о којим се напицима ради.
СЛАНИНА НЕ ГОЈИ! Ево ЗАШТО сваки дан ТРЕБА ПОЈЕСТИ бар један комад, а овај ЕФЕКАТ ће ОДУШЕВИТИ многе ЖЕНЕ!
ДЕСЕТ КИЛОГРАМА ЗА ДВЕ НЕДЕЉЕ: Можеш да једеш све, само ти је ПОТРЕБАН овако припремљен ЛИМУН
Кафа
Студија је у обзир узела и температуру овог напитка, а не само да кафа садржи и неке јаке компоненте и кофеин који би се могли уплести у разградњу лека, него студија и упозорава да напици, попут каве, могу променити хемијске саставе лека али и време апсорпције. Стручњаци су давно пре дошли до спознаје како кава може ослабити учинак антипсихотика попут литијума.
На тој листи налазе се аспирин, епинефрин (користи се за лечење озбиљних алергијских реакција) и салбутамол (у облику инхалатора за болести дисајних путева). Такође, кафа може отежати вашем организму искоршћавање гвожђа које сте унели у организам.
Сок од поморанџе
Познат по високом уделу витамина Ц, сок од наранче може бити напитак који ће вам пуно помоћи када се не осећате најбоље. У овој је студији доказано да је управо овај воћни напитак одговоран за ефект лека и време отпуштања његових састојака који помажу.
Газирани сокови
Веројатно више не морамо понављати како већина газираних напитака никако није добра за ваше здравље, нити спомињати како шећер утиече на упалне процесе… Но управо је овај популарни напитак може утицати на време разградње лека.
Енергетски напици
Након студије су знанственици закључили како и овакви напици нису добродошли када пијете лекове.
Утицај кофеина на појединца је различит па се препоручује при првој конзумацији полагано пијење а посебно ако се пије до 1 литре дневно одређеног енергетског напитка. При конзумацији долази до стимулације рада срца и повећава се крвни притисак, али и лупање срца, узрокује дехидрацију, излучивање воде из тела, а смањује и потребу за спавањем.
Сок од грејпфрута
Овај агрум мења начин на који одређене станице у цревима прихватају и преносе лекове кроз ваше тело, а то се знало и пуно пре ове студије. Грејпфрут може негативно деловати на учинак више од 50 лекова, тако да неким лековима ослаби учинак, а другима појача, ово се посебно односи на оне који се користе код алергија.