Витаминско ОКРЕПЉЕЊЕ, отклања УМОР: Биљка коју зову "ПРОЛЕЋНА ИНФУЗИЈА", регулише ниво шећера, јача имунитет
Веома је здрава, а ускоро ће ливаде и дворишта бити испуњени овим цветом
Маслачак има вишеструко лековито деловање на организам, па се салата од маслачка препоруча за пролетну детоксикацију и витаминско окрепљење за откланање пролећног умора.
Разликујемо двије врсте маслачка: једна има светлије листове са облим зубцима, а друга тамније и оштро назубљене, попут пиле. Листови оба маслачка искористиви су за салату само док биљка није процвала. Најукуснија ће бити у рано пролеће кад биљке тек никну. Тада листови иду увис, а кад се у средишту, између листова почне формирати главица цвета, листови се почну спуштати на страну према тлу.
У фази пуне цватње, листови полегну у пуни круг око стабиљке. Што је биљка ближа цвату, листови су горчи. Стога се за салату користе док нема цвета, а најбоље док се у средишту није нити формирала главица, када су листови код корена скоро потпуно бели. Салата од таквих листова може јести само зачињена уљем и оцтом, или умешана с грахом.
Маслачак налазимо на ливадама, пољима, уз рубове шума, потоке, најфинији нарасте на јесенским браздама од орања – расте посвуда као коров, а берите га на местима где нема загађења од промета и пролазника. Маслачак за салату вадите оштрим ножићем, заједно са делом корена. Сезону бербе можете продужити потражите ли маслачак на сеновитим брежуљцима и ливадама или на вишим брдима и планинама, где вегетација касни и по месец дана.
НЕ ПОСТОЈИ ЗДРАВИЈА: Биљка која је ЈАЧА и од БЕЛОГ ЛУКА, помаже код бронхитиса, ЧИСТИ ПЛУЋА И крвне судове
Зидови су били ПУНИ БУЂИ: Попрскала их је са овом СМЕСОМ, брзо и лако се прави, ЗАСИЈАЛИ су КАО НОВИ!
Шта ако су горки листови?
Старијим листовима избијамо горчину на начин да их нарежемо на ситније комаде, па исперемо у великом цедилу врућом водом. Вода нека буде толико врућа да можете држати руку под млазом и лагано стискати листове. Након пар минута ове топле купке, протресите цедило с листовима да се одстрани сувишна вода, па направите салату. Горчину можете неутралисати и тако да очишћеним листовима маслачка додате врући кромпир или врућу сланину. Ево два изврсна рецепта:
Салата од маслачка и сланине (за 2 особе)
Састојци: 4 шаке очишћених младих листова маслачка, 10 гр сланине, 2 кришке хлеба (можете употријебити стари крух), 2 кашике маслиновог уља, 1 кашикаа винског или јабучног сирћета, 1-2 чена белог лука, со, бибер
Припрема: Опране листове маслачка ставите на дно посуде. Хлеб нарежите на коцкице 2×2 цм, сланину на танке квадратиће, као за кајгану. У тигању на маслиновом уљу препржите сланину и коцкице хлеба. Кад пожуте истресите врући садржај таве на листове маслачка, одмах додајте ситно сецкан бели лук, промешајте, пробајте, па додајте сирће, со и бибер по укусу. Послужите топло, као самостално јело.
Салата од маслачка и кромпира (за 4 особе)
Састојци: 4 шаке очишћених младих листова маслачка, 1 кг кромпира, 1-2 чена бело лука, маслиново или бучино уље, винско или јабуково сирће, со
Припрема: Кромпир скувамо у кори и огулимо док је још врућ. Нарежемо на плошке или коцке, успемо у зделу са листовима маслачка, додамо со, сецкани бели лук, маслиново уље и сирће и одмах промешамо. Ову салату можете послужити и као топлу или хладну, традиционално уз тврдо кувана јаја или уз месо.